BRATISLAVA. Chodievali okolo neho štúrovci, stál viac než tri storočia. Tento týždeň sa historický múr pri Malom evanjelickom kostole v centre Bratislavy zosypal.
„Bola to poriadna rana,“ hovoria miestni. „Keby to na niekoho padlo, tak neviem,“ opisuje udalosti starší pán, ktorý tam chodí do kostola.
Na zrútený múr upozornila televízia Markíza.
Veľká časť historického múru na Lýcejnej sa zosunula naraz, tehly potom ešte dopadávali. Múr sa na úzku Lýcejnú ulicu nakláňal už dlhšie, v časti, ktorá padla, boli odhalené tehly.
Časti múru teraz ležia pri cirkevnom parkovisku na dvore pred kostolom. Preskúmajú ich pamiatkari.
Naklonený je aj zvyšok múru, ktorý ešte stojí.
História aj symbolika
Evanjelický areál v meste
- chránený, ohraničený Panenskou, Konventnou a Lýcejnou – spravuje ho evanjelická cirkev;
- Veľký kostol – z roku 1777;
- Malý kostol – z 1778;
- najstaršie evanjelické lýceum – preslávili ho štúrovci.
Múr oproti najstaršiemu lýceu patrí do areálu evanjelickej cirkvi s viacerými historickými objektmi, halí Veľký a Malý kostol.
„Múr bol súčasťou bývalého kostola. ktorý už stovky rokov nestojí a má okolo 350 až 380 rokov, patrí teda k najstarším objektom tohto areálu. Areál je ohraničený Panenskou, Konventnou a Lýcejnou a spadá do našej správy,“ hovorí Stanislav Gajdoš, dozorca dcérocirkvi Cirkevného zboru Evanjelickej cirkvi na Konventnej. „V rámci neho je viac historických objektov. Veľký kostol, ktorý bol pôvodne nemecký, patrí k najväčším na Slovensku, potom je tu najstaršie evanjelické lýceum, kam chodili štúrovci, chodievali do Malého kostola popri tomto múre. Múr tak má nielen historickú, ale aj symbolickú hodnotu.“
Kedysi tam stál drevený nemecký artikulárny kostol, v druhej polovici 18. storočia ho nahradil Veľký a Malý evanjelický kostol.
Marta Belehorcová z Krajského pamiatkového úradu potvrdila, že múr bol hodnotný. Jeho stav riešia už od roku 2010. „Nariadili sme zabezpečiť statický posudok s návrhom na jeho statické zabezpečenie.“
Statik konštatoval narušenie konštrukcie múru.
Úrad preto cirkvi nariadil spracovať projektovú dokumentáciu. „Dodnes ju vlastník kultúrnej pamiatky, ktorý je v zmysle pamiatkového zákona, zodpovedný za jej stav, nepredložil,“ dodala Belohorcová.
Mal to nahnuté
Gajdoš vraví, že obnovu múru pripravovali.
"Videli sme, že ten múr pracuje a nakláňa sa. Skúmali sme, prečo tomu tak je a čo sa s tým dá robiť. V minulom roku sme realizovali aj ďalšie opravy v rámci tohto areálu, oprava strechy starého lýcea a oprava organu vo veľkom kostole. Múr bol rýchlejší, spadol skôr, ako sme ho stihli zachrániť. Samozrejme je len otázkou, či by sme ho nemuseli aj tak len rozobrať a tak opraviť. V pondelok túto otázku za nás zodpovedal. Keď chceme k oprave pristúpiť zodpovedne, zaujímame sa aj o to, prečo práve teraz spadol, keď toľko rokov vydržal. Čo sa zmenilo? Po 350 či 380 rokoch zrejme dalo niečo múr do pohybu," dodal.
Hovorca Starého Mesta Tomáš Halán včera povedal, zosuv im nehlásili. Stavebný úrad na podnet SME podľa neho urobí obhliadku a zistí, či je ulica bezpečná pre chodcov.
Časť múru stojí, je však nahnutý.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Lýcejná ulica.
FOTO SME- GABRIEL KUCHTA