Bratislavský magistrát vedie centrálnu evidenciu prijatých petícií. V roku 2011 ich bolo podaných 28.
BRATISLAVA. O požiadavkách občianskych aktivistov a Bratislavčanov, ktorí chcú vyjadriť svoj názor prostredníctvom petície, od roku 2012 musia rokovať poslanci mestského zastupiteľstva.
Na základe pravidiel vybavovania petícií, ktoré poslanci vlani schválili, musí byť totiž každá petícia, pod ktorú sa podpísalo viac ako 3-tisíc osôb, zaradená do programu mestského zastupiteľstva.
"Petícia, ktorá má menej ako tri tisíc podpisov, môže byť zaradená na zasadnutie bratislavského parlamentu, ak o to požiada minimálne päť poslancov zo 45-členného poslaneckého zboru," povedal hovorca primátora Ľubomír Andrassy.
Bratislavskí poslanci na základe uznesenia odporučia primátorovi Milanovi Ftáčnikovi ako s predloženou petíciou naložiť, ako ju môže mesto v rámci svojich zákonných kompetencií riešiť.
Magistrát vedie centrálnu evidenciu prijatých petícií. V roku 2011 bolo podaných petícií 28. "Medzi najaktuálnejšie patrí petícia, protest proti premiestneniu súsošia Štúrovcov či petícia za usporiadanie pozemkov v lokalite Nivy," zhrnul Andrassy.
Petícia podľa neho musí obsahovať predmet verejného, spoločenského záujmu, popis podnetu, ktorý má riešiť verejná, štátna inštitúcia. Súčasťou petície sú podpisové hárky, ktoré obsahujú čitateľné meno, trvalé bydlisko osoby, ktorá sa svojím podpisom pridala k podmetu.
Ak petícia nespĺňa zákonné náležitosti, pracovník magistrátu vyzve osobu, ktorá petíciu podala, aby najneskôr do 30 dní odstránila jej nedostatky. Primátor Ftáčnik každý rok poslancom predkladá komplexnú správu o tom, ako samospráva riešila doručené petície.
Pravidlá pre petície schválili poslanci v novembri. Viac si prečítajte tu.
Autor: him