Fond národného majetku v januári odmietol ponuku Nového Mesta, ktoré chce polikliniku spravovať.
NOVÉ MESTO. Poliklinika Tehelná chátra. Hlavné schodisko je uzavreté, cez okná prefukuje. Celé jedno krídlo je prázdne, na prenájom ponúkajú 1200 štvorcových metrov. Nájomníci sa však nehrnú, nevie sa, čo s ňou bude.
„Potrebovalo by to dobrého správcu,“ hovorí praktická lekárka Eleonóra Bellová, ktorá ordinuje na Tehelnej. „Spravujú to ľudia, ktorým vôbec nezáleží na tom, ako to tam vyzerá,“ tvrdí. Sťažuje sa aj na vysoké nájomné, za
35 štvorcových metrov platí mesačne 600 eur.
V poliklinike má ambulancie päťdesiatka lekárov. Petíciu za jej zachovanie podpísalo 2500 ľudí.
Fond stále odmieta
Polikliniku sa snaží bezodplatne aj s dlhmi získať mestská časť Nové Mesto. Lekárka by to uvítala. Mestská časť sľubuje vyrovnané hospodárenie aj zachovanie súčasných ambulancií a využitie zvyšných priestorov okrem ďalších ambulancií aj na denný stacionár pre seniorov a hospic.
„Ambíciou je transformovať ju tak, aby sa stala moderným centrom poskytovania zdravotnej starostlivosti, ako aj miestom, kde sa môžu sústrediť sociálne služby nielen pre obyvateľov mestskej časti,“ povedal starosta Rudolf Kusý (nezávislý).
Fond národného majetku jeho žiadosť stále odmieta. Tvrdí, že ju na základe rozhodnutia vlády môže predať len cez konkurz. „Vláda dokument prerokovala, a nie schválila,“ namietalo Nové Mesto a požiadalo premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ) o riešenie. To, či je naozaj konkurz záväzný, Úrad vlády nepovedal. „Kancelárii predsedníčky vlády bola doručená uvedená požiadavka a kancelária v zmysle zákona koná,“ napísal jej tlačový odbor.
Fond naposledy v januári odmietol žiadosť Nového Mesta. Predaj cez výberové konanie v minulosti podľa šéfa kancelárie fondu Miloslava Homolu odobrilo ministerstvo hospodárstva aj vláda.
Vyhral lekár z Trstenej
O poliklinike Tehelná sa píše aj v údajnom spise SIS Gorila. Cez konkurz sa podľa neho mala dostať pod vplyv finančnej skupiny Penta. Gorila opisuje napríklad, ako sa dá zo zalepenej obálky mikrokamerou zistiť, aká je v nej cenová ponuka, a preveriť tak konkurenčné ponuky. Aktéri kauzy sa vraj obávali, že ich niekto predbehne s vyššou sumou.
Keď sa na prelome rokov 2005 a 2006 konala súťaž, zvíťazil lekár z Trstenej Mikuláš Čurik, ktorý ponúkol 165,1 milióna korún. Predbehol aj finančné skupiny Penta a J&T. Neskôr však odstúpil, lebo sa s fondom nedohodol na znení zmluvy.
Na druhom mieste v tendri bola HMO Slovakia, dcérska spoločnosť Penty. Keď fond sprísnil podmienky, požiadala ho o vrátenie zálohy 65 miliónov korún, za ktoré chcela polikliniku kúpiť.
„Penta už v danom období o spoločnosť záujem nemala,“ vyhlásil po zverejnení údajného spisu SIS na internete hovorca Penty Martin Danko.
Fond po neúspešnom konkurze oznámil, že polikliniku predávať nebude. Aj preto v rokoch 2007 a 2008 zvýšil základné imanie zadlženej polikliniky o šesť miliónov korún. Dokonca zvažoval, že polikliniku prevedie na Bratislavský samosprávny kraj.
Predaj zastavili
Vlani však fond rozhodol, že vyhlási nový konkurz a vláde predložil analýzu výhodnosti držania akcií polikliniky.
„FNM v medzinárodnom transparentom výberovom konaní bude hľadať investora, ktorý bude zmluvne zaviazaný poskytovať zdravotnú starostlivosť, čím sa vytvoria predpoklady na pretransformovanie polikliniky na moderné zdravotnícke centrum,“ povedal vlani v júli Miloslav Homola z fondu.
Predaj však zastavili s inými privatizáciami po páde vlády a ak premiérka nič nezmení, poliklinika bude čakať na novú vládu.
Pozor, padá obklad, hlása nápis.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Fond čísla o hospodárení polikliniky tajil. Viac si prečítajte tu: Čísla o Tehelnej sú tajomstvom