Členovia Petanque klubu Bratislava pri hre na dunajskom nábreží. Zľava Branislav Balaj, Ľubor Zámečník a Miroslav Bekeč. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Petanque je triafacia športová hra, ktorá pochádza z Francúzska. Hrá sa na voľných priestranstvách, v parkoch alebo na špeciálne upravených ihriskách. Hráč sa snaží hodiť alebo prikotúľať svoju guľu čo najbližšie k drevenej guličke zvanej cochonette (používa sa aj označenie but) s priemerom 25 až 35 mm, alebo posunúť od nej čo najďalej súperovu guľu. Hádže sa z vopred označeného miesta rôznymi technikami. Nohy sú pri hode spojené, celé chodidlá sa dotýkajú zeme, guľa sa drží nadhmatom.
V našich končinách nemal petanque žiadnu tradíciu. Hoci na Slovensku vznikla federácia už v roku 1994, nevyvíjala takmer žiadnu aktivitu. Na Slovensku sa pri tejto hre schádzajú ľudia, ktorí žili nejaký čas vo Francúzsku, alebo ho len navštívili a priniesli si odtiaľ petanquové gule. Dnes ich už ponúkajú v každom hypermarkete.
„Pred dvoma rokmi som sa o tejto hre dočítal v českom časopise. Zdala sa mi ideálna svojím spojením nenáročnej pohybovej aktivity a možnosti stretnúť sa s priateľmi. Je to hra, ktorá nemá hendikepy. Rovnako ju môže zvládnuť muž, žena či dieťa, ba dokonca aj telesne postihnutý. Naša občasná záľuba postupne prerástla do pravidelnej aktivity. Napokon sme vytvorili prvý a zrejme aj jediný oficiálny klub na Slovensku – Petanque klub Bratislava. Tvoria ho Branislav Balaj, Peter Svarinský, Kristína Svarinská, Miroslav Bekeč, Katarína Zámečníková a ja,“ povedal nám predseda klubu Ľubor Zámečník.
Členovia klubu využívajú na hru nezatrávnenú plochu na petržalskom nábreží Dunaja pri Propeleri a mimo prázdnin sa tu schádzajú vždy v nedeľu od pol jedenástej. „Okrem stretnutí pri Dunaji sa snažíme cestovať aj na turnaje do Čiech, kde zbierame predovšetkým skúsenosti. Ich hráči sú ďaleko pred nami. Budúci víkend sa chystáme do Slavkova pri Brne na najväčší a najkvalitnejší turnaj na Morave.“
Ďalšia partia rekreačných hráčov sa schádza na škvárovom ihrisku na Úderníckej ulici pri kúpalisku Matador. Vždy v utorok a štvrtok o siedmej večer. Ani jedno miesto, kde sa petanque hráva, nie je úplne ideálne. Najlepší by bol jemný štrk položený na tvrdom podklade. Turnaje v zahraničí sa často organizujú v parkoch zámkov a kaštieľov, kde sú chodníky vysypané práve takýmto štrkom. Pravidlá hry petanque však presne nestanovujú terén, na ktorom sa má hrať. Použiteľný je každý povrch, na ktorom sa dohodnú súperi, alebo ho schváli organizačný výbor turnaja.
V posledných mesiacoch sa slovenská federácia začína intenzívne prebúdzať k životu. „V rámci jej aktivít máme v pláne už na jeseň zorganizovať prvý oficiálny turnaj v hre petanque, kde by sme pozvali aj hráčov z Česka a snáď sa nám podarí prilákať aj Francúzov. Musíme len nájsť vhodný termín, lebo ich program je počas celého roka poriadne nabitý. Začiatkom októbra sú v Grenobli majstrovstvá sveta, kam by sme sa chceli ísť pozrieť, čosi sa naučiť a naviazať nové kontakty,“ povedal Ľubor Zámečník. Všetci noví záujemcovia o hru nájdu kontakt na bratislavský klub na stránke www.petanque.sk.
PROKOP SLOVÁČEK