Dušan Magdolen.
,,Predstaviť prvých päť rokov samostatného egyptologického výskumu na Slovensku, vznik a vývoj egyptológie ako vedy, jej zakladateľské osobnosti, ale tiež ukázať, že i u nás sme mali a máme ľudí, ktorí do nej prispeli svojím osobitým vkladom.“ Tak pre SME charakterizoval Dušan Magdolen zámer výstavy Cesty k Nílu … (Po stopách dávnej civilizácie starého Egypta), ktorú spolu s Jozefom Hudecom pripravil pre Mestské múzeum a jej vernisáž bude práve zajtra o 16.30 h.
V priestoroch Starej radnice sa návštevníkom ponúka až do 24. novembra vzácna možnosť vidieť, ako sa od začiatku 19. storočia egyptológia vyvíjala, kto ju ovplyvňoval, ale i to, že nemuselo ísť vždy iba o členov veľkých národov ako Francúzi, Nemci či Angličania. Dozvieme sa, že napríklad už v roku 1857 vyšiel vo Viedni rozsiahly obrazový album rodáka z Banskej Bystrice Karola Ľudovíta Libaya. Zachytil v ňom dojmy zo svojho putovania Egyptom a z jeho pamiatok, ktoré je porovnateľné s dielami iných vtedajších európskych výtvarníkov. Alebo, že iba o čosi neskôr sa sem dostali také osobnosti nášho kultúrneho a spoločenského života ako Daniel Šustek, Ján Kožuch, Ján Roháček a že v zbierke kuriozít univerzitného profesora z Viedne Daniela Šimka boli aj staroegyptské pamiatky, z ktorých časť nájdeme i na tejto výstave.
Pochopiteľne, svoje miesto tu má aj náš najvýznamnejší popularizátor staroveku Vojtech Zamarovský a pre mnohých bude možno prekvapením, že už pred polstoročím sa na záchrane známeho chrámu Abú Simbel podieľal i slovenský egyptológ Ján Midžiak.
Samozrejme, na výstave sú aj samotné staroegyptské pamiatky, ktoré sa nachádzajú v niektorých našich múzeách a galériách. Nájdeme tu napríklad fragmenty sochy sediaceho faraóna z druhej polovice 2. tisícročia pred naším letopočtom, súčasti pohrebnej výbavy, múmiu mladého muža a hlavu múmie, rôzne ozdobné predmety, sošky či amulety. Jej súčasťou je však aj dvojmetrová socha faraóna vo forme štylizovanej reprodukcie, model pyramídy či veľkoplošné dekorácie inšpirované egyptskou architektúrou. Nuž a prečo by sme mali prísť na túto výstavu podľa Dušana Magdolena, ktorý je rovnako ako jeho kolega sám egyptológom? ,,Lebo človek je od prírody zvedavý a my tu chceme verejnosti predstaviť málo známe informácie a pamiatky, ktoré sa spolu vystavujú vlastne prvý raz.“
Na výstave možno vidieť aj túto hlavu múmie. My k tomu iba dodávame, že počas výstavy sa premieta i film Na počiatku bol pahorok, pre deti sú pripravené interaktívne programy Chceme sa podobať starým Egypťanom, Vyrábame sieť na múmiu a Maľujeme, kreslíme a súťažíme o prsteň slávneho faraóna Achnatona. Ich rodičov zasa od septembra čaká séria prednášok slovenských a českých egyptológov.
MARCELA KOŠŤÁLOVÁ
FOTO SME – PAVOL MAJER
Cyklus prednášok slovenských a českých egyptológov spojených s výstavou Cesty k Nílu…
11. 9. Ján Midžiak – Núbia pred zatopením
25. 9. Dušan Magdolen – Astronómia kráľovských pyramíd starého Egypta
9. 10. Břetislav Vachala – Intiho hrobka v južnom Abusíre
30. 10. Květa Smoláriková – Šachtové hroby Memfidskej nekropoly
20. 11. Miroslav Verner – Archeologické poklady Sahary
Prednášky sa uskutočnia v kinosále MMB, nádvorie Starej radnice, o 15.30 h