
FOTO - Archív
Pre tisíc rokmi, 1. novembra 1002, daroval cisár Heinrich II. veľkú časť Viedenského lesa Babenbergerovi, grófovi Heinrichovi. Pri tejto príležitosti sa tu koná výstava zachytávajúca prerod nedotknutého lesa na nositeľa rakúskej identity.
Les bol spočiatku nepriateľským – nebezpečným miestom. Len veľmi asketické rády, ako cisterciáni a kartuziáni, sa odvážili do týchto húštin, čím pripravili prvé základy osídlenia. Začiatkom 19. storočia si Viedenský les začali podmaňovať obyvatelia veľkomesta. Podľa ideálu jednoduchého vidieckeho života si šľachtické rodiny zriaďovali záhrady s umelými ruinami a kláštormi. Spolu s nimi objavovali čaro lesa aj hudobníci Mozart, Beethoven a Schubert, maliari Brand a Waldmüller. Dnes je Viedenský les rekreačnou oblasťou Viedne, miestom rôznych športových aktivít v prírode.
Na výstave môžeme obdivovať stredovekú listinu Heinricha II., sklenenú truhlu kráľa Friedricha Pekného, ktorý založil kartúzu v roku 1913, barokové obrazy či rokokové krajinky, stvárňujúce úzke spojenie prírody a človeka. Vrcholom výstavy sú majstrovské diela maliarstva v barokovej cisárskej sále (Johann Christian Brand, Georg Ferdinand Waldmüller, Emil Jakob Schindler).
Výstava v kartúze Mauerbach na námestí Katräuserplatz 2 v Mauerbachu potrvá do 27. októbra, prístupná je od utorka do nedele od 10. do 18. hodiny. Vstupné pre dospelých je 5 eur. Do kartúzy sa dostanete aj metrom U4 (Konečná Hütteldorf) a potom autobusom 249 alebo 250 alebo autom ulicou Mauerbachstrasse. Okolo kartúzy vedie turistický chodníček, ktorým ju obídete za 20 minút. (er, mi)