
Cesty pod hradom Devín už druhý raz v tomto roku zaplavilo. Dievčatá v rybárskych čižmách sa z vysokej vody tešili, väčšina ľudí si ju fotografovala ako atrakciu a čudovali sa, že tentoraz sa Dunaj vlieva do Moravy. FOTO SME – PAVOL MAJER
Druhý povodňový stupeň na Dunaji netreba vyhlásiť. Hladina vody pri Devíne včera pred treťou popoludní dosiahla výšku 710 centimetrov. Okolo piatej povodňová vlna kulminovala, potom voda opäť klesla. Dunaj neohrozil žiadne domy, vylial sa z brehov len na niektorých miestach – pod Starým mostom, v úseku medzi Novým mostom a Mostom Lafranconi, v Karloveskej zátoke, na vodohospodárskom ostrove a v Devíne. Pod Starým mostom cyklisti a korčuliari zišli z hrádze a obdivovali najmä rýchlosť toku. V týchto miestach je najrýchlejší, včera tu bola nameraná rýchlosť asi dva metre za sekundu.
„V dnešnom svete sa menia všetky zákony, v škole nás učili, že Morava sa vlieva do Dunaja a vidím, že je to naopak,“ povedal český turista. Bol jedným z mnohých, ktorí sa prišli na Dunaj pozrieť pod hrad Devín. Voda siahala až k hradnej skale, ešte pár centimetrov a zaplavila by bufety na parkovisku pod hradom. Areál jazdeckej školy bol už pod vodou. Bratislavčania aj turisti sa pod Devínom fotografovali, mnohí si dramatickú scénu nakrúcali kamerami.
„Je už len tridsať centimetrov od nás. Rátali sme s tým, že nás bude ohrozovať voda, ale nevedeli sme že dvakrát za rok,“ povedal majiteľ jedného z bufetov pod hradom. Mnohí si vyhŕňali nohavice a skúšali prejsť cez vodu pod hradnou skalou. Jej výška bola v najhlbšom mieste asi meter.
Ako vysvetlil Pavel Virág z Povodia Dunaja, v úseku asi 30 kilometrov od ústia Moravy do Dunaja až po obec Vysoká na Morave sa zmenili zákony a Morava tečie naopak. Spôsobilo to vzdutie hladiny Dunaja. To zase spôsobili dažde v Nemecku a Rakúsku.
Dunaj a Bratislava sa môžu pochváliť jednými z najlepších protipovodňových opatrení. Nová hrádza medzi Lafranconi a Novým mostom je dokonca o 50 metrov vyššia, ako by bola hladina v prípade, že by Bratislavu zasiahla tisícročná voda. Na ostatných úsekoch by vtedy už museli hrádzu spevňovať vrecami s pieskom. V poslednom období však Povodie Dunaja robí ďalšie úpravy na rieke. Napríklad za Prístavným mostom ešte vlani Dunaj vtekal do prudkej zákruty, teraz tu jeho koryto rozšírili. „Najmä v zime to bývalo nebezpečné, tvorili sa tu ľadovcové zátarasy a nebezpečenstvo povodne hrozilo aj pri nižšej úrovni hladiny,“ povedal Virág. Úpravy pravého prehu stáli už dva milióny, rozšíriť sa má ešte koryto na ľavej strane.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ