Témou podujatia bolo právo škôl rozhodovať o oddelení rómskych a nerómskych žiakov na školách.
BRATISLAVA. Trojica študentov Hana Bútorová, Viktória Viteková a Peter Janiš z Gymnázia C. S. Lewisa v Bratislave zvíťazila na regionálnom debatnom turnaji. Peter Janiš bol aj najlepším rečníkom. V rámci Slovenskej debatnej ligy sa cez uplynulý víkend podujatie uskutočnilo na 1. súkromnom gymnáziu v Bratislave.
"Súťažilo vyše 60 stredoškolských študentov z jedenástich stredoslovenských a západoslovenských gymnázií," uviedol pre TASR Lukáš Lehotský zo Slovenskej debatnej asociácie (SDA).
Aktuálna debata
Témou podujatia bolo právo škôl rozhodovať o oddelení rómskych a nerómskych žiakov na školách. Súťažiaci mali mesiac na naštudovanie tejto problematiky. Zámerom takto kontroverzne formulovanej témy je diskusia o vzťahoch medzi mladými ľuďmi, pretože problematike Rómov v porovnaní s inými témami sa nedostáva veľa priestoru a v spoločnosti sa často objavujú predsudky voči menšinám.
"Naším cieľom je naučiť stredoškolákov uvažovať o tejto citlivej otázke samostatne a na základe relevantných informácií. Máme dojem, že mládež diskutuje o takýchto otázkach veľmi málo. Veríme, že takýmto spôsobom budú menej náchylní prijímať extrémne názory," zdôvodnil predseda dozornej rady SDA Viktor Vigoda.
Študenti boli uvedení do problematiky menšinovej politiky 90-minútovou diskusiou s rómskou aktivistkou Zuzanou Balážovou. Hovorila o spôsoboch väčšej integrácii Rómov do spoločnosti, problémoch ich segregácie na školách a odpovedala na otázky. Na trojdňovom podujatí sa medzi debatami odohrali dve kolá vzdelávacích seminárov s lektormi SDA. Prvé bolo zamerané na zlepšenie debatných schopností, druhé sa venovalo rozšíreniu všeobecného prehľadu študentov v práve, medzinárodných vzťahoch, filozofii či sociológii.
Učia sa argumentovať
Akademická debata je vzdelávacia mimoškolská aktivita. V nej stoja proti sebe dva trojčlenné tímy a tie musia argumentovať za alebo proti určenej téme, súťažia tiež vo vystupovaní. Tímy sa stretávajú štyrikrát za rok na súťažiach Slovenskej debatnej ligy. Vždy absolvujú štyri debaty dve na pripravenú tému a dve na ľahšie, tam určené témy. Na podujatiach rozvíjajú svoje analytické schopnosti, učia sa získavať informácie, tvoriť argumenty a verejne vystupovať.
"Tieto aspekty vzdelania v slovenskom školstve často chýbajú, i keď na pracovnom trhu sú vysoko cenené," dodal Lehotský.