Privatizácia ďalšieho zdravotníckeho zariadenia sa odkladá. Vláda rokovanie o privatizácii Polikliniky pre dorast na Vajnorskej ulici prerušila. Ministri zo Strany demokratickej ľavice totiž žiadali doplnenie materiálu.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Pri privatizácii tejto polikliniky vláda uprednostnila priamy predaj záujemcovi.
Vo výberovom konaní zvíťazila spoločnosť Next, s. r. o. Ako jediná, podľa stanoviska ministerstva privatizácie, splnila podmienky. Podľa hovorcu ministerstva Róberta Mervu sa kládol dôraz na odbornú spôsobilosť, finančnú zábezpeku, záväzok, schopnosť a ochotu ešte aspoň 15 rokov poskytovať zdravotnú starostlivosť. Potom aj to, či sú vo firme zapojení aj lekári, ktorí na poliklinike pôsobia.
Ďalší traja záujemcovia podľa ministerstva podmienky nesplnili. Medzi nimi bola aj spoločnosť, ktorú si založili priamo lekári. Spoločnosť Poliklinika pre dorast, s. r. o., podľa ministerstva nepredložila akceptovateľné doklady o finančnom krytí navrhovanej kúpnej ceny. Predložila len potvrdenie UniBanky, a. s. o tom, že spoločnosť požiadala v banke o prísľub na poskytnutie úveru, a vyhlásenie Stredoeurópskeho maklérskeho domu o pripravenosti poskytnúť úver.
Podľa ekonómov tieto záruky skutočne nie sú dostačujúce, pripravenosť poskytnúť úver totiž nie je úverový prísľub.
Spoločnosť Next však doteraz so zdravotníctvom nemala veľa spoločného. Podľa obchodného registra je predmetom jej činnosti nákup a predaj nealkoholických nápojov a piva, reklamná činnosť, predaj, nákup a prenájom nehnuteľností, špedícia a stavebníctvo.
Spoločníkom v Nexte je však bývalá riaditeľka polikliniky pre dorast Eva Strapcová a medzi konateľmi je lekár Jozef Čmelo. Do firmy sme sa nemohli včera dovolať. Firma Next ponúkla aj najvyššiu cenu, takmer päť a pol milióna.
Účtovná hodnota polikliniky je necelých päť miliónov, toľko ponúkla aj spoločnosť Poliklinika pre dorast, s. r. o.
Doteraz poliklinika hospodárila so ziskom. Náklady na jej prevádzku sú asi 10 miliónov, zisk v roku 2000 bol 91-tisíc korún. Ročne ju navštívi 75-tisíc študentov vo veku od 15 do 28 rokov. Podľa riaditeľky a konateľky spoločnosti Poliklina pre dorast Evy Konečnej by po odštátnení vedeli hospodáriť s oveľa väčším ziskom.
Predaj priamo lekárom vláda a ministerstvá pri privatizácii polikliník preferujú. Problémom lekárov je však často nedostatok kapitálu a malá možnosť získať úver. Súkromné spoločnosti môžu ponúknuť viac, ale nie vždy je dostatočná záruka, že budú na doterajšej úrovni a v rovnakom rozsahu poskytovať zdravotnícke služby.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ
Privatizácia v Bratislave
Zdravotnícke zariadenia v Bratislave prechádzajú väčšinou bezodplatným prevodom na obce. Takto ich získali mestské časti Ružinov, Podunajské Biskupice, Rača, Vajnory, Karlova Ves, Devín, Jarovce, Rusovce, Čunovo, Záhorská Bystrica a Dúbravka. Dve strediská v Devínskej Novej Vsi a jedno v Dúbravke získali v priamom predaji lekári, ktorí v nich pôsobia.