Miestny úrad vyčíslil, že by ho kosenie vo vlastnej réžii vyšlo draho. Musel by kúpiť stroje.
KARLOVA VES. Kosiť trávu a hrabať lístie by v Karlovej Vsi nemusela firma, ale nezamestnaní ľudia. S takouto ideou prišla jej poslankyňa Dagmar Hladká. Onedlho sa však z analýzy mestskej časti dozvedela, že by sa tým práce nesmierne predražili.
Karlova Ves zrátala, že by celkovo musela kúpiť stroje za 212 500 eur. V roku 2011 pritom na kosenie a hrabanie v réžii súkromnej firmy minula 109tisíc.
„Dva kusy nákladného vozidla za 50tisíc eur, širokozáberová hrabačka za 25tisíc eur, osem krovinorezov – z toho tri do zásoby pre prípad poruchy,“ rátala mestská časť.
„Vy si tiež kúpite naraz dva automobily pre prípad, že jeden z nich sa vám pokazí?“ krútila hlavou poslankyňa Hladká.
Kosačka v cene limuzíny
Kosenie
Ako rátali
nákladné vozidlo, dva kusy po 50tisíc eur;
širokozáberová hrabačka za 25tisíc eur;
mikrobus za 20tisíc eur;
širokozáberová kosačka,
4 kusy po 12tisíc eur;dispečerské auto, 8000 eur;
krovinorez, 8 ks po 800 eur.
„Širokozáberová hrabačka, nič také som pod týmto názvom nikde nenašla,“ vraví. A autá na odvoz odpadu podľa nej tiež netreba kupovať, keď má mestská časť zmluvu s odpadovou firmou. „Celá analýza je zámerne takto pripravená, aby budila dojem, že je pre mestskú časť zjavne nevýhodná,“ myslí si Dagmar Hladká (nezávislá, vylúčená z pravicového klubu). Podľa jej výpočtov by na autá a stroje stačilo 70tisíc eur.
Poslanci už v septembri jej nápad nepodporili a Karlovu Ves bude ďalej upratovať tá istá firma.
Možno nabudúce
Na utorkovom zastupiteľstve pritom starostka Iveta Hanulíková (Smer) pripustila, že ceny v analýze mohli byť nadhodnotené. Úradníci podľa nej oslovili dodávateľov profesionálnych záhradníckych zariadení. „Možno odporučili tie najdrahšie stroje,“ povedala. Že bola analýza nadhodnotená, si myslia aj ďalší poslanci.
V utorok napriek tomu odobrili uzavretie ďalšej ročnej zmluvy na kosenie. Pritom zriadili komisiu, ktorá pripraví novú analýzu nákladov pre prípad, že by raz v budúcnosti predsa angažovali nezamestnaných.
Nová analýza tiež ukáže, či bude naozaj potrebné vytvoriť mestský podnik na upratovanie, ako napísal miestny úrad.
Poslanci zistia, či by bolo treba zamestnať najmenej pätnásť ľudí, teda koscov, aj dispečera a vodičov. Pri hrubom plate 550 eur by podľa miestneho úradu šlo na platy vyše 11tisíc eur.
Kosiť s bežnými „hobby“ zariadeniami podľa starostky nie je možné.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Nezamestnaní vraj nechcú
Mestská časť pritom má zmluvu o tom, že má dávať prácu nezamestnaným, na ktorých plat úrad práce prispieva sumou od 100 do 150 eur mesačne. Len málo z nich má podľa starostky Hanulíkovej o čistenie verejných priestranstiev záujem. „Spravidla sa do prác zapájajú traja nezamestnaní,“ tvrdí. Okrem toho podľa nej môžu odpracovať len 12 hodín týždenne.
„Komunikujem s úradom, má vytypovaných ľudí. Naopak, oni sú nešťastní, že mestská časť to radšej robí cez firmy,“ namieta Hladká.
Starostka podľa nej nehovorí pravdu. "Minulý rok využila na aktivačné práce jedného pracovníka z piatich. Tento rok uzatvorila zmluvu s úradom práce na 10 pracovníkov a ani jeden nevykonáva aktivačné práce. Tieto údaje mi poskytol úrad práce," dodala.
„Viem, že je to veľká zmena, ale treba začať,“ povedala.
Kto kosí v iných mestských častiach, si prečítajte tu: Nezamestnaných aj chvália
Práce pribúda z východu na západ
Aktivačné príspevky dostáva v kraji iba zopár ľudí.
BRATISLAVA. V Bratislavskom kraji rozdeľujú úrady už tradične najmenej aktivačných príspevkov v celej krajine.
Suma príspevku je 63,07 eura na mesiac. Na celom Slovensku ho v decembri minulého roka poberalo vyše 66tisíc ľudí. Z toho v Bratislavskom kraji iba 160.
Najviac poberateľov, takmer 20tisíc je v Prešovskom kraji. Príspevok priznávajú človeku v hmotnej núdzi a má slúžiť na podporu vedomostí a zručností potrebných pri hľadaní si práce. Ak nezamestnaný riadne nespolupracuje, alebo nerobí to, čo mu stanovili, stratí na dvenásť mesiacov nárok na tento príspevok. ⋌
(tasr)