BRATISLAVA. Každý deň sa pri zastávke Mliekarenská smerom z Prístavného mosta opakuje rovnaká nebezpečná scénka.
Autám blikne na semafore červená a chodec podvedome očakáva, že mu do niekoľkých sekúnd naskočí zelená, a tak vykročí na cestu. V tom momente však ešte majú chodci červenú, prednosť ešte majú autobusy v krajnom bus pruhu.
„Keď som tadiaľ ráno šiel cez priechod, tak ma skoro zrazil vodič autobusu, pre ktorého červená zjavne neplatí,“ vraví Bratislavčan Ondrej Boláček, ktorý je presvedčený, že mal prednosť. „Keď ma zbadal, zabrzdil v polovici priechodu. Gestom som mu naznačil, či je normálny, on len zodvihol ruky na znak, veď sa nič nestalo.“
Takúto situáciu sme videli na Mliekarenskej viackrát.
Pozor na červenú
Podobné miesta sú aj na Miletičovej, Panónskej alebo Americkom námestí. „Cieľom je preferencia MHD,“ vraví hovorkyňa dopravného podniku Agáta Staneková. Nestane sa podľa nej, že súčasne majú zelenú chodci aj autobusy.
„Chodci musia dodržiavať pravidlá cestnej premávky
a nevstupovať na priechod, kým majú červenú, aj keď autá zastali,“ upozorňuje dopravný analytik Jozef Drahovský. „Bude to komické, ale treba ľudí upozorňovať, že keď svieti červená, nesmú vstupovať na priechod.“
V praxi je podľa odborníka najlepším riešením systém prepojenia vozidiel MHD a križovatiek. „Autobus či električka dostanú možnosť prednostného prejazdu cez križovatku vždy vtedy, keď sa k nej blížia. Inak majú zelenú chodci alebo autá,“ vraví Michal Dekánek zo stránky imhd.sk. Takto to riešia napríklad v Osle.
Rýchlejšie električky
Podobné zrýchlenie platí aj pre električky, od konca minulého roka majú prednosť aj na priechodoch pre chodcov.
Drahovský hovorí, že doprava sa zrýchlila, lebo chodci už neblokujú električky počas zelenej vlny pri spojených priechodoch, aký je napríklad na Račianskom mýte. „Ak chodec nedá prednosť električke, vodič rieši dilemu, či zraní chodca, alebo pasažierov, keď zatiahne ručnú brzdu,“ vysvetľuje Jozef Drahovský.