
Sedem rokov po začiatku výstavby fungujú v Areáli vodných športov v Čunove iba slalomárske trate. Ostatné veľkolepé plány na vybudovanie športovo– rekreačného komplexu zostali na papieri. ILUSTRAČNÉ FOTO – ŠTARTFOTO
Areál vodných športov v Čunove sa začal budovať v roku 1995 v súvislosti s uvedením vodného diela Gabčíkovo Nagymaros do prevádzky. Investorom bola Vodohospodárska výstavba, š. p., Bratislava. Plánovala sa výstavba športovo – rekreačného areálu, ktorý by poskytol široké možnosti pre všetky druhy vodných športov, ale aj rekreáciu Bratislavčanov. Od počiatku Areál vodných športov spravuje štátny podnik Vodohospodárska výstavba. Pri vchode vítajú návštevníkov už zažltnuté a ťažko čitateľné tabule, na ktorých sú veľkolepé plány, čo všetko v areáli malo byť.
Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode sa snažil získať celý areál v Čunove do dlhodobého prenájmu. Vzhľadom na súčasné elitné postavenie slovenského vodného slalomu vo svete, bolo by možné reálne zabezpečiť dostatok prostriedkov na kompletné dokončenie projektu a jeho využitie. Nielen na športové účely, ale aj na rekreáciu Bratislavčanov. Tento zámer zväzu však vzhľadom na vlastnícke vzťahy nevyšiel, a tak je sedem rokov po začiatku výstavby areál spustnutý. Fungujú iba vodnoslalomárske trate.
Trate majú svetové parametre
Uvedenie slalomových tratí do skúšobnej prevádzky sa uskutočnilo v roku 1996. Ich autorom je Ondrej Cibák, ktorý ich riešil ako systém dvoch vedľa seba ležiacich dráh s možnosťou rôzneho vzájomného prepojenia. Prvá dráha má dĺžku 386 metrov, druhá je dlhá 408 metrov a ich kombináciou sa dá vytvoriť päť súťažných variantov dráh. Regulovateľný je aj prietok vody, čo vytvára rozličný stupeň náročnosti pre slalomárov. Po absolvovaní jazdy kanálom sa doňho športovci opäť dostanú bez vystúpenia z lode – lodným výťahom.
V Čunove už vyrástlo mnoho špičkových športovcov, ako sú olympijskí víťazi bratia Peter a Pavol Hochschornerovci, medailista z olympijských hier Juraj Minčík i juniorskí majstri sveta Jana Dukátová, Dana Beňušová, Alexander Slafkovský či Ján Šajbidor.
Pre rafting je Čunovo ideálne
Okrem vodných slalomárov využívajú divokú čunovskú vodu aj rafteri a jazdci ródea na divokej vode. Práve raftovanie sa stalo v poslednom čase veľmi obľúbenou adrenalínovou zábavou. Rafting v Čunove je v ponuke viacerých cestovných kancelárií a špecializovaných agentúr, a tak si ho môžu vyskúšať pod dohľadom skúseného odborníka aj úplní amatéri. Obe trate sa dajú na vlastné nebezpečie prenajať aj priamo u správcu areálu. Treba však mať vlastnú loď aj výstroj
Tomuto novému športu sa venujú aj niektorí naši úspešní vodní slalomári. „Keď je dostatok vody, je veľmi pekná rieka Belá a donedávna aj Váh. V Čunove je raftovanie veľkým zážitkom, trate sú tam veľmi bezpečné. Raz by som sa spustil po rieke Zambezi alebo Colorado v Amerike,“ priznal sa Michal Martikán.
Pre Pavla Hochschornera je Čunovo jedinečné aj pre vodný slalom, aj pre rafting. „Napriek tomu, že som vyskúšal mnoho umelých tratí i prírodných riek, ešte sú nejaké, ktoré by som chcel splaviť.“
Jeho brat Peter raftingu príliš neholduje. „Adrenalínový šport je to pre toho, čo nie je z každodenného tréningu zvyknutý na divokú vodu. Na raftovaní je najkrajšia okolitá príroda, ktorá v Čunove nie je. Keby som si mohol vybrať, vyberiem si nejakú divokú rieku.“ PROKOP SLOVÁČEK
Cenník prenájmu areálu
jednomiestny kajak – na deň 330 Sk, 1 hodina 110 Sk, 1 jazda 55 Sk, po 15.00 220 Sk
dvojmiestny kajak – na deň 440 Sk, 1 hodina 165 Sk, 1 jazda 55 Sk, po 15.00 330 Sk
dvojmiestny raft – na deň 550 Sk, 1 hodina 220 Sk, 1 jazda 55 Sk, po 15.00 330 Sk
štvormiestny raft – na deň 1100 Sk, 1 hodina 440 Sk, 1 jazda 110 Sk, po 15.00 660 Sk
šesťmiestny raft – na deň 2200 Sk, 1 hodina 550 Sk, 1 jazda 220 Sk, po 15.00 1100 Sk
šatňa – 1 osoba na deň 22 Sk, 10 osôb deň 220 Sk
sklad lodí – 330 Sk