
Ľudia si často mýlia ochrankárov s mestskými policajtmi. Pracovníka súkromnej bezpečnostnej služby ľudia rozpoznajú podľa žltého loga na ľavej strane hrude. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
ík Ján Omasta, trestné oznámenie nik nepodal. Podobné sťažnosti na súkromnú bezpečnostnú službu z trhoviska na Miletičovej dostal úrad v máji aj v júni, a ukázali sa neodpodstanenými.
Hrubosť niektorých ochrankárov, nie je novým javom. Všetci o nej vedia, oficiálne hovoriť nechce nik. V tomto ani v minulom roku v Bratislave nik nepodal trestné oznámenie.
„Ostrými chlapcami“ sa v minulosti preslávili niektoré puby a krčmy, a nielen v centre mesta. Podľa majiteľa jednej z bezpečnostných služieb, správanie sa SBS-károv závisí od majiteľa firmy, spôsobu výberu zamestnancov a od výšky platov. „Mnohé firmy často naberú zákazky a potom prijímajú kadejakých chlapcov z ulice. Sú hanbou pre nás ostatných, ktorí sa snažíme zamestnať naozaj kvalitných ľudí,“ hovorí. Záujemcovia o prácu v SBS absolvujú školenie a skúšky u policajtov, psychotesty vraj povinné nie sú. Niektoré špeciálne bezpečnostné služby (napr. strážia Mochovce) ich robia.
Pre vyholené hlavy si ľudia často mýlia SBS-károv s vymáhačmi dlhov. Imidž vyholenej hlavy nie je v SBS povinný a závisí od majiteľa, čo svojím zamestnancom dovolí. Verejnosť si ich často pletie aj s mestskými policajtmi. Zamestanci súkromnej bezpečnostnej služby sa dajú rozoznať podľa žltých log na ľavej strane hrude. Väčšinou sú ich rovnošaty čierne, táto farba je vraj praktická. Mestskí policajti majú modré uniformy a ich rozlišovacím znakom je čierno-biela šachovnica na čiapke, ktorú majú ako jediní mestskí policajti na Slovensku.
INGRID DROZDÍKOVÁ
Ak pracovník súkromnej bezpečnostnej služby zasahuje pri výtržnosti alebo pri páchaní trestného činu, nesmie použiť tzv. vecné bezpečnostné prostriedky (obušok, zbraň, putá). Na rozdiel od policajtov (mestských aj štátnych) nesmie použiť ani chvaty a hmaty, a ani päste. Dovoľuje mu to iba situácia nutnej obrany a krajnej núdze. Tá nastane vtedy, ak niekto útočí na neho, alebo na inú osobu. Naopak mestskí a štátni policajti nie sú obmedzení situáciou krajnej núdze. Donucovacie prostriedky (putá, zbraň, obušok, služobný pes), tiež hmaty, chvaty a kopy môžu použiť pri rušení verejného poriadku, páchaní trestného činu. Ak sa niekto pri zásahu zraní, musia zavolať prvú pomoc.