BRATISLAVA. Primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) má na konte prvý pochybný tender. Podmienkou v súťaži na ničenie komárov v Bratislave bol aj certifikát o zavedení systému manažérstva informačnej bezpečnosti.
Na fakt, že v čase súťaže na Slovensku vlastnila špeciálny certifikát len jedna firma na dezinsekciu košický Anarates, upozornil týždenník Plus 7 dní.
Poslanci včera na mestskom zastupiteľstve žiadali vysvetlenie. Primátor oznámil že zmluvu uzavretú na konci minulého roku zrušil a vyhlási novú súťaž.
Ftáčnik: Úradnícka chyba
Ftáčnik priznáva, že podmienky boli diskriminačné, na vine sú podľa neho úradníci magistrátu. „Zrejme pochybil konkrétny človek, ktorý za to nesie zodpovednosť,“ hovorí. „Zatiaľ to považujem za úradnícku chybu.“
Prípadné tresty podľa neho prídu až po prešetrení súťaže.
„Vylúčime otázku informačnej bezpečnosti a v elektronickej aukcii môžeme získať ešte lepšie podmienky,“ hovorí o vypísaní novej.
Biznis a článkonožce
Súťaž na ničenie článkonožcov vypísala Bratislava v júni minulého roku. Podľa zmluvy mal víťaz tendra, košická firma Asanarates, ničiť hmyz v meste dva roky.
Vo výberových podmienkach bolo okrem referencií, finančného krytia a či pre mesto výhodnú cenovú ponuku, aj certifikát o zavedení systému manažérstva informačnej bezpečnosti.
Počas výberového konania súťaž a ani podmienky nikto nespochybňoval. „Nenamietali ani uchádzači,“ vraví Ftáčnik.
Jeho hovorca Ľubomír Andrássy dodal, že počas súťaže magistrát trikrát konzultoval podmienky s úradom pre verejné obstarávanie. Hovorca vraví, že jeden z uchádzačov súťaže, firma Chemix-D, podala námietku prostredníctvom médií až po podpise zmluvy s víťazom.
„Išlo o firmu, ktorá robila 15 rokov postreky na meste,“ dodal Ftáčnik.
Ortopéd zváračom?
Zdeněk Jaško z Chemix-D hovorí, že o podpísanej zmluve medzi víťazom a magistrátom sa dozvedel až od redaktorky z Plus 7 dní v januári tohto roku. Námietku v časovej lehote proti podmienkam súťaže vraj nepodal preto, lebo uveril úradníčke magistrátu, ktorá mu povedala, že šlo o chybu.
„Tento certifikát je niečo také, ako keby ste ortopédovi povedali, že musí mať aj zváračský kurz.“
Jaško vraví, že v Bratislave hubili komáre len niekoľkokrát, v rokoch 2006, 2009 a naposledy v roku 2010.
Sám už súťažiť nebude
Najsilnejší poslanecký klub mesta SDKÚ a Most-Híd včera požiadal primátora, aby prešetril spochybňované verejné obstarávanie. „Chceme vedieť, kto vložil dodatočné podmienky do súťaže a prečo, a tiež chceme, aby sa prijali opatrenia, aby sa to nestávalo,“ hovorí Ivo Nesrovnal (šéf klubu SDKÚ a Mosta-Híd).
Mestskí poslanci nakoniec jednomyseľne odhlasovali, že výsledky kontroly im má Ftáčnik predložiť do 20. februára.
Nesrovnal upozorňoval, že mesto mohlo kvôli súťaži prísť o takmer 200-tisíc eur, čo je napríklad cena jedného nového kĺbového autobus MHD. Andrassy to popiera, vraví, že maximálna cena na dva roky bola 190-tisíc eur.
Do súťaže sa vlani prihlásili štyria uchádzači. Košický víťaz Asanarates opätovnú účasť zvažuje. Jej vedenie tvrdí, že na magistráte osobne nikoho nepoznajú a zvažujú aj trestné oznámenie na časopis Plus 7 dní. Zo zrušením zmluvy súhlasili.
Ftáčnik hovorí, že na základe spochybňovanej súťaže, upravil smernicu o verejnom obstarávaní. Ak sa v budúcnosti stane, že zo všetkých uchádzačov ostane len jeden, keďže ostatných vylúčili kritéria, bude sa magistrát zaoberať tým, či kritéria neboli diskriminačné.
Ničenie komárov v roku 2010.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍCEK