Zlá kanalizácia, nefunkčné chladenie, výťahy i eskalátory. Pamiatkovo chránená tržnica potrebuje opravy, mesto v nej plánuje zatiaľ len kultúru.
STARÉ MESTO. Trh sa do Starej tržnice v centre mesta asi nevráti. Riaditeľ magistrátu Viktor Stromček (Smer) navrhuje, aby budova na Námestí SNP neslúžila svojmu pôvodnému účelu, ale aby tu prebiehali spoločenské a kultúrne akcie.
Vedenie mesta tak chce zrušiť uznesenie bývalých mestských poslancov, ktorí rozhodli, že do jedinej historickej tržnice v Bratislave sa má vrátiť trh. Prevádzkovať ho nemal súkromník, ale samotné mesto.
O tržnici majú bratislavskí poslanci hlasovať vo štvrtok.
Ak prejde predložený návrh, turisti sa do viac než sto rokov starej budovy bežne stále nepozrú.
Dôvod: PKO
Stará tržnica
Možné akcie a nájom v tržnici
február – Enjoy Slovakia DMC s.r.o. spoločenský večierok;
marec – event pre Slovenskú sporiteľňu;
apríl – Blue&Green Catering Production s.r.o. galavečer, event – Institute of promotion;
apríl – Go go Slovakia – módna prehliadka;
máj – Ateliér Babylon – koncert IMT Smile;
máj – Slovak Promo Management, s.r.o. gala večierok;
náklady event – nájomné cca 6600 eur /deň;
módne prehliadky zahraničné 7000 eur/deň, domáce 5000/deň;
koncerty – cca 4600 eur/deň;
zľavnené nájomné majú charitatívne akcie (zvláštne prípady nájomné za 1 euro).
K tomuto návrhu dospelo vedenie magistrátu takmer po roku, čo malo mesto pripraviť štúdiu o tržnici. Hovorca primátora Ľubomír Andrassy dnes povedal, že predložený návrh pripravili po dlhej diskusii s poslancami.
Centru mesta dnes chýbajú priestory na akcie a kultúru, dodáva Andrassy.
PKO je zatvorené, súhlasí Martin Borguľa (Smer). „Mrzí ma ale, že Bratislava nebude mať tak ako iné veľkomestá svoje trhovisko.“
Borguľa chce na zastupiteľstve iniciovať vznik akejsi koncepcie mestských trhov.
Ivo Nesrovnal, predseda mestského klubu SDKÚ a Most-Híd, vraví, že prv než pôvodné uznesenie zrušia, chcú od primátora vedieť, prečo sa neplní.
Večierky a eventy
Hoci má tržnica suplovať PKO, či budú akcie v tržnici verejné a príťažlivé pre všetkých, je otázne. V poslaneckom materiáli magistrát zverejňuje zoznam záujemcov o prenájom priestorov.
Medzi akcie patrí napríklad firemný večierok finančnej spoločnosti, galavečery a eventy, zo siedmich podujatí je len jeden koncert, skupiny IMT Smile.
Magistrát tvrdí, že v čase medzi podujatiami môže byť priestor prestavaný napríklad na stály džezový klub alebo inú stálu kultúrnu aktivitu pre verejnosť.
Budovu by malo podľa vedenia mesta dostať do správy Bratislavského kultúrne a informačné stredisko, ktoré organizovalo akcie aj dnes zatvorenom PKO.
Bez šatní a zázemia
Tržnica v centre nemá parkovisko pod zemou a ani pred budovou. Na to narážali podľa Ladislava Snopka, organizátora a moderátora rôznych akcii, trhovníci a zásobovači, keď v budove boli ešte prevádzky.
„Som za to, aby tu vznikla mestská hala, pre kultúru, trhy len príležitostné a rôzne akcie,“ dodáva Snopko. V tržnici organizoval koncert k 10. výročiu Novembra, priestor pre akciu nazval dokonca ideálnym.
Hudobník a organizátor džezového festivalu Peter Lipa, vraví, že priestor nemá problém so zvukom. „Dnes to s technikou nie je problém dobre ozvučiť.“
Podobný názor má aj hudobník Toni Granko, ktorý v tržnici hral počas festivalu Wilsonic. „Dá sa tam spraviť veľmi dobrý zvuk, závisí od aparatúry a výpočtov.“
Tržnica nie je akusticky ideálny priestor, myslí si zas Pavol Maruščák, organizátor koncertov. „Je to jedna z možností, ako tento priestor využiť.“
Maruščák upozorňuje, že PKO tržnica nenahradí, chýba tu tanečný parket. „Nie sú tu šatne, ani zázemie. Všetko sa dá prestavať, no treba peniaze.“
Príležitostný vstup
Bývalé vedenie mesta vysťahovalo trhovníkov už v apríli 2009. Priestor chcelo dlhodobo prenajať, pričom súkromník mal objekt opraviť. Odvtedy sa dá do tržnice vojsť len príležitostne počas akcií.
Tržnica opravy potrebuje aj dnes, magistrát odhadol, že na to, aby sa do tržnice mohli vrátiť trhovníci, potrebuje na obnovu asi 360-tisíc eur. V zlom stave je napríklad kanalizácia, nefunguje chladenie, eskalátory či výťahy, poškodené sú dlažby i rozvod požiarnej vody.
Ak sa do tržnice nevráti trh, opravy sa odsunú. Ročné prevádzkové náklady odhadlo mesto v tomto prípade na 70-tísíc eur.
Trhy so zeleninou a ovocím v Bratislave miznú. Prežíva ešte Malý trh, ktorý sa musel presťahovať na Poľnú, známe trhovisko na Žilinskej má pred sebou už len posledný rok, nahradiť ho má parkovací dom so samoobsluhou.
Tržnica ešte v čase fungovania.
FOTO - ARCHÍV SME