Na Slovensku v súčasnosti žije asi 5000 ľudí z Číny a pätina z nich sa už stala slovenskými občanmi.
BRATISLAVA. Tradičné predstavenie čínskej kultúry mohlo v sobotu 28. januára v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave vidieť takmer 500 pozvaných hostí.
"Aj pri oslavách čínskeho nového roka, roka draka, chceme takýmto spôsobom zblížiť naše národy," povedal počas predstavenia prezident Zväzu čínskych podnikateľov na Slovensku Ťi Aj-lej, ktorý podujatie organizuje.
Nový rok mali pred týždňom
Čínsky nový rok sa začal 23. januára. Súbor spevákov a tanečníkov z celej Číny vystúpil pred niekoľkými dňami vo Viedni a teraz sa predstavil slovenskému publiku.
Pozvaní hostia tak mohli vidieť nielen tradičné čínske piesne, tance či zdobené kostýmy, ale aj kúzelníčku z pekinskej šou, operných spevákov, ukážky bojových umení či kreslenie kaligrafie. Jednu z kresieb, ktorú umelci vytvorili na pódiu, dostal do daru aj primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.
Okrem čínskych umelcov sa predstavila aj Slovenská asociácia čínskeho wushu zo Starej Turej a Bratislavy. Keďže v Číne žije mnoho etník, ďalšie z vystúpení patrilo mongolskému umelcovi. Niektorých pozvaných rozosmiala aj zábavná talkshow v čínštine.
"Dnes je šiesty deň čínskeho roka draka. V Číne sa hovorí, že pri každom zo sviatkov človeku najviac chýba rodina. Tento súbor našou rodinou je," prihovoril sa publiku veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v SR Ku C'-pching. Ťi Aj-lej zo Zväzu čínskych podnikateľov priblížil divákom, že rok draka je aj rokom, ktorý znamená sebavedomie a šťastie.
"Číňania sú potomkami draka," dodal s tým, že na Slovensku v súčasnosti žije asi 5000 ľudí z Číny a pätina z nich sa už stala slovenskými občanmi. "Dúfam, že v tomto roku budú oba naše národy šťastnejšie."
Veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v SR Ku C'-pching.
FOTO - TASR
Pozdravy z Číny
Súbor sprevádza Li Čao-ling, predsedníčka pekinskej organizácie Celočínskeho združenia Číňanov, ktorí sa vrátili zo zámoria (All-China Federation of Returned Overseas Chinese). "Dnes nás vyslali špeciálne preto, aby sme vás pozdravovali," povedala počas predstavenia publiku.
Li Čao-ling plánuje na Slovensku stráviť ešte niekoľko dní. Chce navštíviť Košice a Tatry. Podujatie zorganizovali po druhý raz. Jeho prvý ročník financoval Ťi Aj-lej sám, ktorý je na Slovensku od roku 1993 a takéto oslavy nového roka mu tu chýbali.
Organizátori dúfajú, že podobných podujatí bude stále viac. "Rovnako by sme chceli na Slovensku vybudovať čínske kultúrne centrum a mať týždeň čínskej kultúry," povedal pre TASR Igor Zavadan zo Zväzu čínskych podnikateľov s tým, že najväčším problémom sú financie.
Čínsky Nový rok je pre Číňanov na celom svete najdôležitejším ľudovým sviatkom. Obdobie od 23. januára 2012 do 9. februára 2013 bude rokom vodného draka. Jeho oslavy trvajú prvých 15 dní.
FOTO - TASR