Fontána Martinengo by mala pripomínať prácu hasičov a záchranárov, zakotvená by mala byť na petržalskej strane oproti nákupnému centru Eurovea.
BRATISLAVA. Aktivisti v pondelok predstavili štyri projekty na oživenie histórie na rieke Dunaj. Chcú obnoviť poslednú historickú motorovú loď Šturec aj prevádzku bratislavského Propeleru. Tiež chcú oživiť slávnu históriu kolesového parníčka Devín a zhotoviť plávajúcu fontánu Martinengo.
Rozvojové projekty predstavili zástupcovia Občianskeho združenia Spoločnosť Ferdinanda Martinenga v spolupráci so spoločnosťou Nautivia s.r.o. a občianskym združením Lodné múzeum Šturec, informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Iveta Tyšlerová.
Historická motorová loď Šturec bola postavená v Komárne v roku 1937 a krstil ju prvý slovenský predseda vlády Československej republiky v medzivojnovom období Milan Hodža. Loď je umiestnená v bratislavskom prístave, nedávno ju vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku. Po rekonštrukcii by mala byť vystavená v múzeu.
„Chceme urobiť v lodi expozíciu histórie slovenskej plavby i nášho plavebného podniku, aby ľudia mali predstavu, ako táto plavba na území Slovenska začínala, kedy to vzniklo a aby poznali všetky historické súvislosti,“ priblížil Juraj Bohunský zo spoločnosti Slovenské plavby a prístavy v Bratislave. Ako pokračoval, cieľom je tiež sprístupniť ju návštevníkom, aby si ju mohli prezrieť od kormidelne až po lodné dno. Fontána Martinengo by mala pripomínať prácu hasičov a záchranárov, zakotvená by mala byť na petržalskej strane oproti nákupnému centru Eurovea. Kolesový parníček Devín by mal premávať medzi mostmi Appolo a Lafranconi.
„Bratislavská župa projekt chce podporiť. Obrátime sa na zastupiteľstvo Bratislavského kraja, ako v prípade Viedenskej električky, aby sme podporili nielen koľajovú, ale aj dopravu po Dunaji, ktorá má obrovskú históriu,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Záštitu nad projektmi prevzali bratia Peter a Pavol Hochschornerovci.