Reduta sa zväčšila, má nové koncertné aj nahrávacie sály.
STARÉ MESTO. Pri včerajšom predstavovaní opravenej budovy Slovenskej filharmónie sa ozývali nielen tóny Beethovenovej deviatej symfónie, ale aj vŕtanie. Na budove, ktorú slávnostne otvoria vo štvrtok, sa totiž stále pracuje.
„Do štvrtka 19.30 ešte máme čas,“ hovorí riaditeľ filharmónie Marián Lapšanský. Kým murári robia posledné úpravy a čistia sály od prachu, orchester už pracuje. Jeho členovia skúšajú akustiku vynovenej budovy. „Musia ešte prísť koberce, zatiaľ je silná,“ hovorí huslista František Heriban. „Je to prvá skúška, takže sú udivení, ako im to znie,“ hovorí riaditeľ.
Reduta sa zväčšila
Od jari 2009, keď filharmóniu vysťahovali, hrával orchester v historickej budove Slovenského národného divadla. „Ten pobyt im veľmi prospel. V tej suchej akustike počuť všetko, takže sa museli oveľa viac kontrolovať,“ tvrdí Lapšanský.
Koncerty nebudú len vo veľkej a malej sále, ktorá odokrytím zamurovaných okien získala denné svetlo. V suteréne je nové nahrávacie štúdio, pribudlo zasklené nádvorie. Budova sa celkovo zväčšila. Tam, kde vybúrali múry, je na nespoznanie.
„Pred rekonštrukciou bol objem budovy 75tisíc kubických metrov, po rekonštrukcii je to 87tisíc. Vznikli dve nové podlažia na streche a tri nové podlažia v suteréne,“ hovorí Lapšanský. Na novom nádvorí si vie predstaviť nielen letné koncerty, ale aj divadlo či módne prehliadky.
Redute pribudli zvukové štúdiá s najmodernejšou technikou. Koncerty už tri roky vysielajú cez internet.
Vďaka novému štúdiu bude môcť filharmónia navyše nerušene nahrávať. V minulosti ju totiž rušilo škrípanie bŕzd električiek, a tak sálu s jednou z najlepších akustík v strednej Európe na nahrávanie CD nemohli využívať. Ruchy ulice by mali teraz zastaviť odhlučnené okná.
Rekonštrukcia mala vyriešiť viaceré problémy Reduty. Či už električky nebude počuť, ukáže sa na štvrtkovom otváracom koncerte.
Chýba nábytok a lustre
Do Reduty sa malo vrátiť 125 lustrov zo skladu SND. Viaceré však v divadle používali a zničili. Filharmónia podala trestné oznámenie, lustre musí zrekonštruovať na vlastné náklady. „Potrvá dva až štyri mesiace, kým budú kompletné,“ hovorí Lapšanský.
Nový organ zasa budú ladiť do polovice mája. Na rozdiel od zvyšku budovy má moderný dizajn.
„V súčasnosti sa nerobia repliky a už vôbec nie historických hudobných nástrojov,“ tvrdí Lapšanský, ktorému sa organ páči.
Kompletné nie je ani vybavenie. Súťaž na interiér zrušil Úrad pre verejné obstarávanie, musí sa zopakovať. V Malej sále používajú ešte staré stoličky, administratíva ešte zostáva v SND, zamestnanci by nemali na čom sedieť.
Redute rekonštrukcia priniesla množstvo svetla i novú farbu.
Pozrite si fotogalériu >>
Rajterová: Budova je krásna, organ sa tam nehodí
Ako sa vám páči nová Reduta?
„Reduta sa veľmi zmenila. Už ako malé dieťa som tu bola na koncerte. Poznala som všetky jej kúty. Rekonštruovala sa v tom zmysle, aby sa vrátili pôvodné priestory. Som veľmi rada, že sa odstránili výplne do okien, ktoré tam dali koncom 60. rokov, aby sa tam dalo nahrávať. Bola to veľmi primitívna zvuková izolácia. Teraz to dali preč a v budove je zrazu svetlo, prúdi zo všetkých strán.“
Čo sa vám nepáči?
„Je mi veľmi ľúto, že nebolo možné otvoriť priezor smerom na Dunaj vo veľkej sále, tam za organom je totiž veľké okno. To by bola mimoriadna atrakcia a jedinečná vec.“
Čo hovoríte na nový organ?
„Je určite mimoriadne kvalitný, tá firma vyrába organy na celom svete. Som však sklamaná z vizuálu toho organa. Narúša celý štýl sály. Uvidíme, čo to narobí s akustikou.“
Tú doteraz kazil najmä zvuk električiek zvonku.
„Električky by tu vôbec nemali čo hľadať. Keby mestu na tom záležalo, dalo by sa to hravo odkloniť.“
Opravovali až na štvrtýkrát
Plány na rekonštrukciu začali už v roku 1996.
BRATISLAVA. Rekonštrukciu Reduty vlády odkladali, až hrozilo jej zrútenie. Za 2. vlády Mikuláša Dzurindu opravili len strechu, vymenili koberce a toalety pre zhromaždenie NATO.
Filharmónia sa vysťahovala v apríli 2009, keď prevádzku budovy zakázal statik. Pre rekonštrukciu sa tiež presunul začiatok Bratislavských hudobných slávností z jesene na zimu.
Za vlády Roberta Fica tendre trikrát zrušili pre chyby. Raz vylúčili firmu, ktorá ponúkla najmenej. Bývalé vedenie ministerstva vybralo firmu ViON, ktorá náklady vyrátala na 21,5 milióna eur. Konateľa Viliama Ondrejku v tom čase stíhali pre podvod.
Neskôr ministerstvo pre zlý stav budovy objednalo ďalšie práce, suma stúpla na 28 miliónov eur. Konečná cena má byť 30 miliónov. Minister kultúry Daniel Krajcer tvrdí, že sa podarilo ušetriť, lebo vláda schválila až 38,8 milióna. „Chcem oceniť postup svojich predchodcov,“ povedal.