AKTUALIZOVANÉ 15:00

Na Železnej Studienke pretekali horskí cyklisti aj bežci

Počas 1. zimného MTB maratónu na Slovensku súťažilo takmer 360 bicyklistov.

4. ročníka zimných pretekov v horskej cyklistike sa zúčastnilo takmer 400 pretekárov. Ako prvý do cieľa dorazil Dominik Turan.(Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Štvrtý ročník zimných pretekov v horskej cyklistike sa kvôli veľkému záujmu presunul zo Stupavy na Železnú Studienku. Počas prvého dňa súťažilo takmer 360 bicyklistov.

BRATISLAVA. Hodinu a pol bicykloval na 29­kilometrovej trati s prevýšením 650 metrov v bratislavských lesoch Dominik Turan z klubu Outsiterz-Novatec. Svoje prvé zimné preteky aj vyhral.

„Trať bola extrémne ťažká, bolo to veľmi nebezpečné,“ povedal víťaz za cieľovou rovinkou. Počas pretekov štyrikrát spadol a nebol jediný. „Bolo to tu celkom zľadovatené, aj za mnou padali jazdci,“ hodnotil.

Cyklistov pred poludním vítalo slnko a chlad. Už pri štarte sa šmýkalo, aj terén zvyšku trate bol prevažne zamrznutý, miestami blatistý. Do cieľa prichádzali pretekári po hlavu zafŕkaní od blata, no s úsmevom na perách.

Z 357 štartujúcich cyklistov zo Slovenska, Čiech, Rakúska, Maďarska, ale aj Francúzska, Poľska či Talianska do cieľa dorazilo 321. Prvou zo žien sa stala iba 19-ročná Michaela Maláriková z klubu CK Ski-Bike Sportmed Bratislava. Najstarším pretekárom bol 71-ročný Eduard Kula.

1. zimný MTB maratón je jedinečným podujatím v Strednej Európe, pretože preteky v horskej cyklistike nie sú počas zimného obdobia bežné.

Tento rok bol maratón obohatený aj o bežecké preteky, ktoré sa konali v nedeľu. Súťažiť v oboch disciplínach sa odhodlalo 100 pretekárov. Desať kilometrov prebehol ako prvý Michal Lami za 34 minút.

Podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Bratislavy, ktorý je aktívnym bežcom, a predsedu Bratislavského samosprávneho kraja, ktorý je aktívnym cyklistom.