BRATISLAVA. Bratislavská mestská karta (BMK) už rok poskytuje zľavy a výhody obyvateľom s trvalým pobytom v hlavnom meste. "Prvý rok si kartu aktivovalo takmer 35.000 Bratislavčanov," povedal primátor Milan Ftáčnik na dnešnej tlačovej konferencii. Karta podľa neho splnila očakávania spojené s prvým rokom. "Nebolo jasné, ako to dopadne a ako to Bratislavčania prijmú. Mestská karta však už má svoje meno a my chceme tento projekt rozširovať ďalej," poznamenal Ftáčnik.
Bratislavčania podľa jeho slov väčšinou využili fakt, že majú účet v banke, kde si zriadili aj BMK. Po karte siahali väčšinou pre zľavy v mestskej doprave, kde ju využilo 17.000 obyvateľov. Druhý najpopulárnejší spôsob ako kartu využiť, bol na kúpu vstupeniek do zariadení v správe mesta. "Na vstup na športové podujatia, do zoologickej záhrady, galérie, múzea ju využilo 13.600 držiteľov," dodal Ftáčnik s tým, že mesto straty s používaním BMK vykompenzovalo. "Našim organizáciám sme vyplatili 241.000 eur," dodal.
"Bratislave sa podarilo to, čo nie je bežné vo svete, na projekte spolupracuje niekoľko komerčných bánk," povedala dnes Andrea Šípošová z UniCredit Bank, ktorá do projektu vstúpila ako prvá. "Obyvatelia ocenili, že môžu mať kartu, ktorá nie je viazaná k účtu. Vydali sme 5500 predplatených kariet a výška dobitia bola viac ako jeden milión eur," dodala Šípošová. Adrián Ševčík z VÚB banky podotkol, že najstarší držiteľ BMK má 93 rokov.
BMK začali prvýkrát akceptovať 10. januára minulého roka. Mestská karta prináša jej držiteľovi 20-percentné zľavy zo vstupného do zariadení, ktoré sú v správe hlavného mesta. Je možné ju použiť pri medzinárodnom platobnom styku, ako knižničný preukaz či elektronickú vstupenku. Karta môže slúžiť i ako predplatný cestovný lístok, tzv. električenka v mestskej hromadnej doprave, pričom jej držiteľ získa desaťpercentnú zľavu z ceny predplatného cestovného. Taktiež ju možno používať aj v zahraničí a s bezkontaktnou technológiou PayPass je náhradou platby v hotovosti do 20 eur. Do projektu sa zapojilo aj Bratislavské kultúrne a informačné stredisko a 76 súkromných obchodov a prevádzok.
Do celomestského projektu zatiaľ vstúpilo päť bánk. Sú nimi OTP Banka, UniCredit Banka, VÚB Banka, Poštová banka a Volksbank, ktoré celkove vydali takmer 35.000 mestských kariet, v tom bolo 6867 predplatených kariet (bez potreby založenia účtu) a 405 s licenciou EURO 26. Do projektu sa plánuje zapojiť aj Slovenská sporiteľňa.