Nábrežie by malo podľa Matice vzniknúť na nábreží Dunaja v novej štvrti Eurovea, kde je socha generála Milana Rastislava Štefánika.
BRATISLAVA. Na nedávnom podujatí Matice slovenskej (MS) v historickej budove Národnej rady v Bratislave pod názvom Okrúhly stôl slovenskej inteligencie jej účastníci prijali vyhlásenie na pomenovanie Nábrežia generála Štefánika v hlavnom meste SR. Malo by vzniknúť na nábreží Dunaja v novej štvrti Eurovea, kde je socha generála Milana Rastislava Štefánika.
"Slovensko má povinnosť vyzdvihovať najskôr také osobnosti a hrdinov, ktorí pre našu vlasť vykonali jedinečné skutky. Nechceme žiť v predklone pred cudzími, keď máme deficit úcty k vlastným! Preto žiadame, aby sa postupovalo tak, aby každé pomenovanie významného miesta prijímala celá slovenská spoločnosť s porozumením, s úctou a najmä v zhode," zdôvodňujú iniciátori vo svojom vyhlásení.
Podľa nich rieka Dunaj je popri Tatrách určujúcim symbolom pre budovanie slovenského vlastenectva. Slovensko si čoskoro pripomenie 20. výročie štátnej samostatnosti, preto rozhodne potrebujeme, aby sa v slobodnej vlasti uvážlivo, kriticky a s láskou budovalo vlastné historické vedomie. Dlhodobé výskumy za posledných 20 rokov opakovane dokazujú, že sú to najmä postavy Antona Bernoláka, Ľudovíta Štúra, Milana Rastislava Štefánika, Andreja Hlinku a Alexandra Dubčeka, ktoré majú v národe vysoký kredit a úctu.
"Je logické, že ak pri Eurovei stojí socha Štefánika, ktorú odhalili pri 90. výročí Pittsburskej dohody (2008), aby sme nábrežie pri Dunaji pomenovali po Štefánikovi. Tak nám velí naša zodpovednosť občanov SR pred dejinami aj pred výchovou mladej generácie Slovákov k vlastenectvu," dodávajú navrhovatelia. Vyhlásenie podpísali Jozef Darmo, Ján Košiar, Drahoslav Machala, Augustín Marián Húska, Ján Smolec, Anton Hrnko, Anton Semeš, Július Binder a desiatky ďalších spisovateľov, ekonómov, umelcov, publicistov, jazykovedcov, predstaviteľov cirkví a iných oblastí, ale aj členovia MS.