BRATISLAVA. Z Bratislavy cez Prahu, Budapešť a Viedeň, Bali a Austráliu až do Londýna, kde našiel svoju životnú lásku, viedli cesty sochára Arthura Fleischmanna (1896 – 1990).
Mladého lekára z bratislavskej židovskej rodiny lákalu umenie viac, ako opravovať Viedenčanom zuby. A tak po troch rokoch praxe dal zbohom Viedenskej nemocnici
a v roku 1924 nastupil radšej do Viedenskej akadémie, kde sa venoval štúdiu sochárskej tvorby.
Cestujúci sochár
Čo zaujímavé po ňom zostalo v Štátnej knižnici Nového Južného Walesu, čo dokázal s plexisklom a ktoré významné osobnosti sa mohli pochváliť, že ich slávny sochár portrétoval?
Aj omnoho viac sa dozviete v sobotu v rodinnom programe Láromfárom, ktorým Mestské múzeum predstavuje svoje tematické múzeá. Múzeum Arthura Fleischmanna, ktoré sídli v dome na Bielej ulici 6, ktorý patril Fleischmannovcom, je jedným z nich.
Putovanie po múzeách je určené pre rodičov s deťmi vo veku šesť až dvanásť rokov.
Približne dvojhodinový program sa skladá z prehliadky múzea, tvorivého ateliéru v Starej radnici a prehliadky prác z ateliéru. Programom sprevádza dvojica hercov z divadla Piky, známych aj ako Ela a Hop.
Program Lárom–fárom po múzeu
14. 1. Múzeum A. Fleischmanna
11. 2. Múzeum J. N. Hummela
17. 3. Múzeum historických interiérov
12. 5. Múzeum farmácie (Lekáreň u Červeného raka)
16. 6. Veľké finále na Devíne.
Múzeum v zimnom spánku
Meštiansky dom so stálou expozíciou, v ktorej sú zapožičané diela z londýnskej Nadácie A. Fleischmanna, mestské múzeum otvorí len pri tejto príležitosti.
Inak je múzeum, ktoré funguje od roku 2002, počas zimných mesiacov zatvorené. Mestské múzeum ho plánuje otvoriť až na jar – od apríla.
V ďalších mesiacoch budú účastníci spoznávať život, tvorbu a múzeum hudobného skladateľa Johanna Nepomuka Hummela, palác grófa Apponyho či múzeum farmácie v Lekárni u Červeného raka. Celý cyklus vyvrcholí 16. júna veľkým finále na hrade Devín. Zamerané bude na archeológiu a tvorivé dielne budú priamo na hrade.
Autor: vju