SME

Rok 2011 v regiónoch Senec a Pezinok I.

Minulý rok bol bohatý na rôzne udalosti. Obciam a mestám pribudli nové povinnosti, napríklad povinne zverejňovať zmluvy, faktúry a objednávky či zabezpečovať odchyt túlavých zvierat. V Modre konečne zvolili hlavného kontrolóra, po necelom roku ho odvolali

Prinášame vám prehľad významných udalostí vlaňajška v mesiacoch január, február, marec a apríl.

JANUÁR

Pezinské a senecké organizácie žiadali v rámci systému mestských dotácií najviac penazí na šport.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zákon o povinnom zverejňovaní zmlúv, faktúr a objednávok priniesol mestským úradnkom prácu navyše. Obce bez internetového pripojenia boli odkázané na obchodné vestníky.

Dotazník o rozvoji obce Píla odhalil, že jej obyvateľov najviac trápia chodníky.

Pre súdne spory medzi firmami v kauze Glance House sa 50 rodín nemohlo nasťahovať do novej bytovky v Bernolákove, aj keď byty boli hotové a skolaudované.

SkryťVypnúť reklamu

FEBRUÁR

O areál bývalého termálneho kúpaliska s tromi vrtmi v obci Kráľová pri Senci prejavilo záujem viacero investorov.

Vyhorenú Furmanskú krčmu v stredisku Zochova chata plánoval majiteľ vybudovať nanovo.

Niekoľko Senčanov prekvapila nová výška sadzby dane za vyhradenie verejného priestranstva pre trvalé parkovanie. O zmene sadzby sa dozvedeli až pri platení. Rozhodli sa spísať petíciu.

Bytovke Zelený dvor v Pezinku chýbalo stavebné povolenie aj kolaudačné rozhodnutie. Jej obyvatelia v nej takto žili už desať rokov.

V Malinove sa podarilo znížiť rýchlosť prichádzajúcich vodičov nainštalovaním elektronických tabúľ. Tie vodičov informujú o ich aktuálnej rýchlosti.

Viac ako dve desiatky zastávok mohli navštíviť priaznivci vína na minuloročných Pezinských vínnych pivniciach.

SkryťVypnúť reklamu

Po siedmich mesiacoch zvolili v Modre hlavného kontrolóra.

Spoločnosť Max Slovakia chcela v obci Ivanka pri Dunaji postaviť do septembra roku 2013 polyfunkčný areál s motokárovou dráhou.

MAREC

Päť seneckých obcí využilo možnosť zriadenia policajného obvodu v Bernolákove.

Rozpútala sa vášnivú diskusia o budúcnosti budmerického kaštieľa pre spisovateľov.

Mestá Senec a Modra zrušilinariadenie o otváracích hodinách prevádzok. Podľa pokurátorky mali požiadavky nad rámec zákona.

Sencu chýbali miesta pre škôlkarov. Deti s trvalým pobytom mimo Senca mali minimálnu šancu navštevovať tunajšie škôlky.

Svätojurčanov zo sídliska Pri štadióne trápili parkovacie miesta. Väčšina vodičov bola nútená zaparkovať svoje auto na trávniku, ktorý sa už medzičasom vytratil. Mesto má vypracovaný projekt, podľa ktorého má byť lokalita riešená komplexne.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia zverejnila v Bratislavskom kraji úseky ciest s najvyšším počtom nehôd. Sľubuje si od toho zníženie nehodovosti.

Zo 64 sťažností, ktoré prišli vlani na Mestský úrad v Pezinku, bolo opodstatnených len desať.

Prvú triedu s vyučovacím jazykom slovenským chceli otvoriť od septembra na základnej škole v obci Tureň v Seneckom okrese. Do triedy sa prihlásilo desať detí.

Za výhodnú cenu odkúpilo mesto Senec bývalé vzdelávacie a rekreačné stredisko ministerstva hospodárstva na Slnečných jazerách. V budúcnosti by mohla budova slúžiť ako zariadenie sociálnych služieb.

Rekonštrukciu cesty medzi Sencom a Bratislavou by obyvatelia priľahlých obcí privítali. Stavať sa malo začať už minulý rok, no zatiaľ bolo ticho. Slovenská správa ciest tvrdila, že projekt nie je mŕtvy a pokračujú v jeho realizácii.

Projekt vodného lyžovania seneckí poslanci neschválili. Väčšina sa zdržala. Najväčšou prekážkou bol prenájom jazier spoločnosti Štrkopiesky Bratislava do roku 2031.

APRÍL

Malinovské občianske združenie Pro Eberhard chcelo pre ľudí skrášliť brehy Malého Dunaja.

Mestá sa snažia motivovať ľudí, aby informovali o čiernych skládkach. Ich odstraňovanie však ide na účet miest.

Zámer veľkoplošnej obrazovky, na ktorej sa mali premietať zápasy hokejových majstrovstiev, nevyšiel. Nenašiel sa dostatok sponzorov.

Červenému Kameňu odviala víchrica strechu.

V Modre otvorili po ôsmykrát historické pivnice, kde mohli milovníci vína „okoštovať“ to najlepšie z produkcie miestnych vinárov.

Mesto Pezinok sa chcelo vrátiť ku kategorizácii pohostinských zariadení, ktorá bude definovaná v textovej časti nového územného plánu.

Obec uvažovala o zavedení kyvadlovej dopravy na jeden a pol kilometra vzdialenú železničnú stanicu.

Rodičia detí sa začali viac starať o to, v akom stave sa nachádzajú detské ihriská. Niektoré z nich spravujú z vlastných peňazí.

Priestory pred železničnými stanicami v Senci a v Pezinku by mohli pribudnúť k lokalitám, ktoré obnovia. Obe mestá sa rozhodli reagovať na výzvu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a žiadať o nenávratný finančný príspevok.

Pred veľkonočnými sviatkami oficiálne otvorili Zámocký park v Pezinku.

Autor: ŽAJA, STA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 402
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 18 333
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 683
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 399
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 242
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 198
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 594
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 484
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 885
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 381
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 382
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 739
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 372
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 12 668
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 10 966
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 726
  1. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  2. Tupou Ceruzou: Businessman
  3. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  4. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  5. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
SkryťZatvoriť reklamu