
Žonglovanie s tromi kilogramovými guľami nie je jednoduché. Chce to množstvo tréningu, no najmä ovládať techniku, ktorá je pri žonglovaní prvoradá. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Pred Kultúrnym strediskom na Žarnovickej ulici v Rači sa po roku stretli siloví žongléri. Na piatom ročníku majstrovstiev Slovenska sa však nezúčastnili dvaja najlepší muži Milan Šunderlík a Milan Roskopf. „Zvažoval som účasť na tomto podujatí, no keďže môj najväčší konkurent Milan Šunderlík mal pracovné povinnosti, rozhodol som sa dať šancu iným,“ povedal organizátor a štvornásobný majster Slovenska Milan Roskopf.
Chce svetový rekord
Príležitosti sa chopil Vladimír Lukšů, ktorý v mužskej kategórii v žonglovaní s tromi trojkilogramovými železnými guľami vytvoril druhý najlepší čas v histórii 6:05,31 min.
Na podujatí sa zúčastnil aj 27-ročný Alex Belovics zo Šale, ktorý je špecialistom v žonglovaní na bicykli. „Začínal som ako pätnásťročný s tenisovými loptičkami, no tie sú veľmi ľahké a tak som to skúšal s bejzbalovými. Dnes žonglujem aj s päťkilovými železnými guľami,“ povedal Alex, ktorý má zálusk na svetový rekord. „Dúfam, že sa mi to v budúcnosti podarí. Potrebujem však nový bicykel.“ Doterajší Alexov rekord je 32 minút bez spadnutia loptičky, čo za spomínaný čas znamená jedenásť najazdených kilometrov. Spadla mu niekedy guľa na nohu? „Tie železné ani raz. Veď by to bola katastrofa. Reflexy mám zatiaľ dobré,“ dodal s úsmevom.
Prehodil v rukách 6,3 tony
V dorasteneckej kategórii pozdvihol vysokú úroveň súťaže 14-ročný Michal Majling z račianskeho žonglérskeho oddielu. V žonglovaní s tromi jednokilogramovými guľami na výdrž utvoril ustanovujúci slovenský rekord v čase 34:54,33 min. „Dôležité je udržať si suché ruky, čo je v takom teple prakticky nemožné. Nesmiete na to myslieť,“ povedal Michal, ktorý priznal, že na svoj výkon trénuje približne dve hodiny denne. „Trénujem s dvojkilovými guľami. Tie kilové na oficiálnych súťažiach sa potom zdajú ľahšie.“
Za necelých 35 minút prehodil Majling v rukách 6,3 tony. Na to treba zrejme aj posilňovňu. „Mama je vedúca v stavebninách, kde sa prekladajú rôzne vrecia či bremená. Nemusím platiť za posilňovňu a ešte si aj privyrobím,“ povedal s úsmevom Michal. V budúcnosti sa chystá pokoriť svojho učiteľa. „K žonglovaniu ma priviedol pán Roskopf, ktorý ma aj trénuje, za čo mu vďačím, no mojím cieľom je v budúcnosti predstihnúť svojho trénera.“
Asfaltové peklo
Možno najťažšie podmienky pre kvalitný výkon mali dievčatá tanečnej skupiny Hooligens, ktoré vypĺňali krátke prestávky svojimi vystúpeniami. Na horúci, až rozpálený asfalt museli klásť svoje ruky či dokonca si ľahnúť pri rôznych tanečných kreáciách. „Nie sme zvyknuté tancovať na asfaltovej ploche. Pálenie sa dalo vydržať, no tie kamienky boli desivé,“ povedala trénerka račiansko-petržalského zoskupenia Lucia Cíchová, ktorá sa so svojimi dievčatami dostala aj na Makarskú riviéru do Chorvátska.
MIROSLAV HÝLEK