RUŽINOV. „Pred sviatkami tu bolo ľudí ako na..., teraz je menej, ale máme výpredaje,“ láka na papuče za euro a pár centov fúzatý predavač.
Vianoce vypredali takmer všetko na najväčšom bratislavskom trhovisku na Miletičovej. Svedčia o tom aj nahé nohy plastových figurín opreté pri plote. Čakajú na tovar.
Mestské časti
Zákaz alkoholu
Petržalka (od 1997) zákaz od 4.00 do 2.00; Staré Mesto (do 2007) zákaz od 5.00 do 3.00 (úprava v roku 2011 pre balenie) Dúbravka (od 2007): od 4.00 do 24.00 Nové Mesto (od 2009): od 3.00 do 5.00 Ružinov (od 2011)
Ticho je aj pri obchodíkoch v univerzálnej pasáži. Pri vstupe cítiť len prenikavý pach z ázijského bistra. To funguje rovnako ako tunajšie viechy a takzvané nalievarne či Smädníček.
V úzkych uličkách medzi búdami postávajú už ráno o desiatej miestni štamgasti. Plastový či sklenený pohárik s vínom v ruke.
Zákaz predaja a pitia alkoholu, ktorý v Ružinove platí od 1. decembra minulého roka aj v stánkoch a kioskoch, sa trhoviska netýka. Má výnimku, vládne tu trhový poriadok.
Umožňuje predávať alkohol aj v miestnych krčmách a búdach. Stolíky vonku vníma trhovisko ako terasy, piť môžu ľudia aj tu.
Popri esbéeske
V jednej z búd si kupujeme dva deci vareného za 50 centov. Bránou s pohárikom plným vína opúšťame areál.
Míňame dvoch mužov v čiernom s nápisom SBS. Strážia trhovisko a to, že ideme s alkoholom do parku, kde sa už piť nemôže, im neprekáža.
Hovorkyňa Ružinova Miroslava Štrosová vraví, že vyhodnocovať nariadenie o zákaze predaja a pitia alkoholu je po mesiaci aj vzhľadom na zimu predčasné. „Treba počkať trochu dlhšie obdobie, aby sme to preverili v praxi.“
Trhovisko je po sviatkoch prázdne.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Alkoholika to nestopne
Ružinov tvrdí, že alkohol na verejnosti zakázali najmä pre popíjajúcich bezdomovcov v parkoch.
Nariadenie ľuďom bez domova piť nezabráni, hovorí Sergej Kára, sociálny pracovník a streetworker z občianskeho združenia Vagus, ktorý pracuje s bezdomovcami v teréne. „Alkoholik na ulici je chorý, alkohol si kúpi tak či tak.“
Naopak, hromadiace sa nezaplatené pokuty môžu človeku podľa Káru skomplikovať život v prípade, že sa chce dostať z ulice. „Nariadenie by malo zmysel, keby existovalo denné centrum pre bezdomovcov, ktoré by prijímalo aj ľudí pod vplyvom.“ Takéto centrum však Bratislave stále chýba.
Policajti môžu za porušenie zákazu pitia alkoholu na verejnosti dať pokutu vo výške 33 eur. Tým, ktorí ho napriek zákazu predávajú, hrozí pokuta až do 6638 eur.
Zákaz: zbrane a porno
Správcom trhoviska na Miletičovej je Ružinovský podnik verejnoprospešných služieb. Jeho námestník František Németh nazýva Miletičku bratislavským Bangladéšom. Chcel by trhovisko obnoviť, návrh predloží mestskej časti.
Priestor stráži súkromná esbéeska. Predávať sa tu nesmú napríklad zbrane, výbušniny, živé zvieratá s výnimkou rýb, či tlač, ktorá ohrozuje mravnosť.
Okrsková stanica mestskej polície trhovisko nekontroluje, keďže to robí súkromná firma, hovorí Eva Dohnálová, vedúca vnútorno-organizačného oddelenia mestskej polície.
Aj štátni policajti hliadkujú skôr v okolí trhu, riešili tam najmä nelegálny predaj. „Išlo hlavne o predaj rôznych drobných vecí, ako sú napríklad voňavky, drogéria, bižutéria a kozmetika. Predávali ich hlavne cudzinci, ale aj občania Slovenska,“ povedal bratislavský policajný hovorca František Peczár.
Polícia môže dať nelegálnym predajcom pokutu až 331 eur.
Smädníček na Miletičovej.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Predavači lákajú po Vianociach na akcie, mnohí núkajú papuče.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Poldeci predávali ako darček
Predavači v Starom Meste poháriky prebaľovali, inde zákaz obchádzajú plastovými poldecákmi.
BRATISLAVA. Prvou mestskou časťou Bratislavy, ktorá zakázala predaj a pitie alkoholu na verejnosti, bola už v roku 1997 najväčšia Petržalka. Až o desať rokov neskôr sa pridali Staré Mesto a Dúbravka, v roku 2009 aj Nové Mesto.
Policajti vyberajú pokutu za pitie 33 eur a za predaj až do 6638 eur.
V Starom Meste museli napríklad zákaz pitia upravovať. Predajcovia ho totiž podľa staromestského hovorcu Tomáša Halána obchádzali.
V pôvodnom nariadení mestskej časti sa hovorilo o zákaze predaja alkoholu v spotrebiteľskom balení. Polícia zistila, že predavači alkohol prebaľovali a vytvárali akési darčekové balenia. „Bolo to napríklad v stánkoch pri hlavnej stanici,“ vraví Halán. Aj v takých prípadoch však mohli dostať pokutu.
V stánkoch v Dúbravke aj v iných mestských častiach zas obchodníci priamo alkohol nenalievajú, ale predávajú panáky v plastových poldecákoch.
V Novom Meste, kde je aj obnovená hokejová aréna a futbalový štadión, vydávajú na viaceré najmä rizikové zápasy aj mimoriadne zákazy alkoholu. Na určený časť vtedy obmedzia aj krčmy, bary či dokonca predajne potravín v blízkom okolí štadióna. Vedenie mestskej časti zákaz zrušiť neplánuje.