BRATISLAVA. V tomto roku je na území mesta Bratislava plánovaný začiatok výstavby prvej etapy veľkého európskeho dopravného projektu TEN-T z Paríža do Viedne, ktorý je schválený od roku 2004. Prvá stavba vedie od železničnej stanice Rača cez Predmestie a Filiálku po železničnú stanicu Petržalka na pravej strane Dunaja a v rozhodujúcej miere povedie tento úsek v tuneloch.
"V súčasnosti je vydané platné územné rozhodnutie a začína sa stavebné konanie, ktoré bližšie špecifikuje podmienky tejto náročnej trojročnej výstavby," povedal pre TASR Marián Šípoš z Dopravoprojektu.
Podzemná prestupová stanica
Začatie výstavby vo verejnom záujme už Železniciam SR umožňuje predaj a prenájom potrebných pozemkov v lokalite Trnavského mýta a okolia, odsúhlasený druhým mimoriadnym zastupiteľstvom bratislavského Nového Mesta. Práve v tejto dopravne veľmi frekventovanej časti širšieho centra hlavného mesta bude najväčšia počiatočná výstavba, kde v podzemí vznikne celá prestupná železničná stanica.
Jej stavba výrazne ovplyvní nielen mestskú dopravu, ale aj komfort obyvateľov bývajúcich v blízkosti Trnavského mýta a v okolitých uliciach. Podľa Šípoša obmedzí ich každodenný život, ale realizovaný projekt zhodnotí toto územie, kde bude možné vybudovať verejné parkovisko alebo zeleň. Na povrchu už nebude železničná trať a podzemná bezkolízna vlaková doprava, ktorou sa občania skôr dostanú do mesta, celkove odbremení povrchovú dopravu nielen na križovatkách. Bude súčasťou regionálnej železničnej dopravy.
Pod vybudovaní podzemnej železničnej stanice bude možné na meste dnešného koľajiska vybudvoať
napríklad parkovisko, alebo zeleň. VIZUALIZÁCIA - REMING.SK
Výstavba
Na prvom mimoriadnom rokovaní v novembri 2011 novomestskí poslanci neodsúhlasili predaj a prenájom pozemkov. "Je to nové zastupiteľstvo a potrebuje čas na oboznámenie sa so všetkými súvislosťami so stavbou, pretože hluk, prach, vibrácie a obmedzenie dopravy budú najviac znášať naši obyvatelia. Stavba je potrebná, prinesie tisíce pracovných príležitostí a nakoniec odľahčí celkovú dopravu v Bratislave," zdôvodnil starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.
Projekt TEN-T sa skladá z troch stavieb. Dve z nich zasahujú širšie centrum Bratislavy. Okrem spomínanej prvej etapy je druhou stavbou napojenie Letiska M. R. Štefánika na železničnú štruktúru Bratislavy a treťou stavbou je elektrifikácia trate od Devínskej Novej Vsi po štátnu hranicu s Rakúskom.
"Výstavba prvej etapy je finančne zabezpečená z európskych zdrojov," dodal Šípoš.