Magistrátu prekážajú vysoké budovy i dopravné riešenie.
BRATISLAVA. Pohľad na hrad obkolesený výškovými budovami, ktorý primátor Milan Ftáčnik použil vo volebnej kampani ako odstrašujúci príklad, sa môže naplniť.
Staré Mesto totiž vydalo rozhodnutie o tom, že tam môžu stáť až osemposchodové domy. Vyriešil sa tak desiatky rokov trvajúci spor o tom, ako bude vyzerať v minulosti zbúrané Podhradie. Staré Mesto tak odobrilo pätnásť rôznych objektov, viaceré z nich budú mať až osem poschodí.
Magistrát s tým nesúhlasí, preto sa odvolal na Krajský stavebný úrad. „Dôvodom je dopravné riešenie, ktoré zvolil investor i výškovosť objektov,“ povedal primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru).
Výnimka pod Hradom
Staré Mesto pri povolení vychádzalo z územného plánu zóny. Ten síce určuje maximálnu výšku štyroch poschodí, umožňuje však výnimky a ďalšie nadstavby.
„Pri schvaľovaní územného plánu sme upozorňovali, že investor to využije,“ hovorí občianska aktivistka Katarína Šimončičová. Okrem toho pri schvaľovaní územného plánu zóny Pamiatkový úrad netrval na tom, aby šlo o pamiatkovú rezerváciu. Nemali totiž podľa Šimončičovej vypracované žiadne zásady, ktoré by v rezervácii platili.
Problémom tiež môže byť doprava, ktorá sa tam od roku 2006, kedy územný plán zóny schvaľovali, výrazne zahustila. Projekt Vydrice ráta s 868 parkovacími miestami.
Diskusia bez verejnosti
Aktivisti z Bratislava otvorene si tiež myslia, že nová podoba Vydrice vznikala bez toho, aby sa k nej mohla vyjadriť verejnosť. „V čase, keď bol primátorom Andrej Ďurkovský (KDH), samospráva nezorganizovala žiadnu verejnú diskusiu k tejto téme a ani pri tvorbe územného plánu zóny nezohľadnila pripomienky občianskej a odbornej verejnosti,“ napísali v otvorenom liste primátorovi.
Novú podobu Vydrice hľadal developer – firma Zilion v roku 2007 cez architektonickú súťaž. Žiaden
z ateliérov, ktoré sa do nej zapojili, neponúkol víziu, ktorá by vychádzala z histórie. „Nemáme dôvod sa vracať,“ tvrdili architekti.
Aktivisti však pripomínajú, že návrhy developerov verejnosť ostro odmietla ešte v roku 2003. „Ankety jasne ukázali vôľu veľkej časti Bratislavčanov obnoviť Podhradie v historizujúcom duchu, podobne, ako sa to deje napríklad v nemeckých Drážďanoch,“ podotýka Bratislava otvorene.
Vydrica – štvrť, ktorú tvorilo asi 300 domov, padla pri stavbe Nového mosta. Ľudia, ktorí si ju ešte pamätajú, ju vykresľujú ako romantické aj keď schátrané miesto, kde bývala chudoba.