Bratislavský hokej oslavuje deväťdesiatiny. Hokejový ošiaľ v metropole pretrváva aj po svetovom šampionáte.
BRATISLAVA. Rok, čo sa končí, bol pre bratislavského športového fanúšika štedrý. Mal možnosť sledovať tri svetové šampionáty. Dva v slovenských jednotkových športoch: v hokeji ako najpopulárnejšom a vo vodnom slalome ako najúspešnejšom.
Bratislava sa ich organizátorsky zhostila so cťou. Vďaka komplexnej prestavbe Zimného štadióna Ondreja Nepelu zvládnutej za 22 mesiacov si zlepšila aj chudobné portfólio moderných športovísk. Hokejbalisti, ktorí na ňom v lete usporiadali účastnícky rekordné majstrovstvá sveta mužov aj žien (18 krajín, 27 tímov), využili všetky jeho tri plochy.
Divácke rekordy
Bratislavčania, voľakedy vďační skalní, sú čoraz prieberčivejší. Vo väčšom počte chodia už len na hokej. Aj zásluhou kultúrneho prostredia v novej aréne, ktorá má oficiálnu kapacitu 10 110 divákov, bezmála o 2100 vyššiu ako pred rekonštrukciou.
Rok 2011
Športové top
Najsledovanejšie podujatie: MS 2011 v ľadovom hokeji – dokopy 406 804 divákov, z toho v Bratislave 291 227 Najúspešnejší šampionát: MS vo vodnom slalome v čunovskom areáli Divoká voda – Slovensko získalo 3 zlaté, 2 strieborné a 3 bronzové medaily (najviac zo všetkých krajín) Najmasovejšia akcia: 6. ročník bratislavského maratónu – 5723 účastníkov Najúspešnejší bratislavskí športovci: vodní slalomári Pavol a Peter Hochschornerovci – získali najviac hlasov v ankete Bratislavčanov (a vyhrali aj novinársku celoslovenskú anketu) Najvyšší počet slovenských titulov: volejbalistky Slávie UK – 13
Foto: TASR
Slovan je najčastejším hokejovým majstrom v ére slovenskej samostatnosti – vyhral sedem z 18 ročníkov najvyššej súťaže. Minulý však neuveriteľne zbabral: trápil sa od samého začiatku a prvý raz vypadol už vo štvrťfinále play off, hoci v ňom nad Trenčínom viedol 3:0.
Belasí napriek tomu v novom ročníku vzali Košičanom a ich tiež ešte novej Steel Arene práve v súboji s nimi ako obhajcami titulu ligový rekord v návštevnosti (8982). A na Mikuláša v zápase s Popradom ho ešte výrazne zlepšili – do hľadiska prilákali 10 046 platiacich divákov.
Futbalisti Slovana ako úradujúci majstri mali na jeseň v lige na Pasienkoch iba raz viac než 5000 ľudí (na zápas s Trnavou predali 5486 vstupeniek) a vyše desaťtisíc (10 548) ich aj v Lige majstrov prišlo iba na AS Rím. Na slovenskom ligovom futbale nebola desaťtisícová návšteva už dva a pol roka – naposledy v júli 2009 v Trnave, samozrejme na Slovan.
Mimochodom, slovanistický futbalový titul bol jubilejný desiaty, ktorý získalo bratislavské mužstvo od vzniku Slovenskej republiky: Slovan ich má už šesť (o jeden viac ako Žilina) a po dva Inter a Artmedia.
Hokej v dejinnej skratke
Hokej je mladší ako futbal, ba aj viaceré iné športy. Bratislavský si pripomína deväťdesiatiny – aj to jeho „bandy“ podoba, hra s palicami na klzisku, ale bez mantinelov a ešte s loptičkou. Premiéru mal v januári 1922 na „eisflecku“ na petržalskej strane, keď I. ČsŠK rozdrvil Achilles Třebíč 9:4 najmä vďaka siedmim gólom všestranného pražského rodáka Antonína Mášu Balíka, ktorý sa rok predtým pričinil aj o zrod behu Devín – Bratislava.
Premiérový zápas v kanadskom hokeji sa v Bratislave hral až v januári 1925 a Balík v ňom Trnavčanom nastrieľal 11 z 24 gólov.
Pôsobivú prechádzku históriou bratislavského hokeja až do 19. februára ponúka výstava Život za hokej v Starej radnici. Múzeum telesnej kultúry na nej sústredilo veľké množstvo predmetov vrátane dobového výstroja z predvojnovej či vojnovej éry, napríklad najstaršieho žijúceho slovenského hokejového reprezentanta, dnes už 95-ročného Alfréda Bollardta, ale aj dresy, hokejky, masky či trofeje najväčších hokejových legiend niekoľkých generácií – Vladimíra Dzurillu, Jozefa Golonku, Jána Staršieho, Karola Faka, Dušana Pašeka, Petra Šťastného...
Volejbal má oba tituly
Bratislava voľakedy hrala prím vo všetkých kolektívnych hrách. V niektorých až zahanbujúco ustúpila z pozícií. V hádzanej hrajú najvyššiu domácu súťaž len muži ŠKP – tím, ktorý pod hlavičkou ČH bol trojnásobným majstrom Československa, je dnes siedmy z ôsmich v slovenskej lige. Na troskách Štartu vybudované ženské družstvo ŠKP po treťom slovenskom titule (2008 – 2010) a následnom štvrtom mieste pôsobí pod hlavičkou ŠKP Senec v podradnej role v česko-slovenskej lige (WHIL).
V minulosti hrávali vo federálnej lige aj Vinohrady, Inter, ZMDŽ...
Basketbalové extraligy majú absolútne vidiecke obsadenie: interisti sa rozhodli pre českú NBL (sú však na jej chvoste) a slovanistky po vypadnutí hrajú s dvoma ďalšími bratislavskými družstvami len druhú najvyššiu súťaž.
Z halových kolektívnych hier olympijského programu drží hlavu hore len volejbal. Muži VKP získali tento rok po suverénnej finálovej sérii v súboji s obhajcom z Humenného už jedenásty titul majstra Slovenska (z devätnástich), ženy Slávie UK dokonca trinásty.
Okrem VKP bojuje o ďalší mužský primát aj Volley team a so ženami Slávie držia krok aj doprastaváčky.