
Ladislav Eröš na koni Barón pri prekonávaní jednej z náročných prekážok. Špeciálnym výcvikom sa dá dosiahnuť, aby kôň ostal ovládateľný aj v extrémnych podmienkach. FOTO - ARCHÍV
Jazdný oddiel Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave existuje od roku 1991. Traja jeho zástupcovia sa tento týždeň vrátili z medzinárodných jazdeckých pretekov, ktoré sa uskutočnili v poľskej Częstochowej. Ich organizátorom bola poľská vetva medzinárodnej policajnej asociácie.
„Bolo pozvaných až desať štátov, v ktorých pracuje polícia na koňoch. Nakoniec sa zúčastnilo päť domácich klubov, reprezentanti Nemecka a naše družstvo ako jediný slovenský zástupca,“ povedal pre SME René Salic, ktorý bol v Poľsku v pozícii náhradníka slovenského družstva. Tvorili ho ešte Peter Boušek a Ladislav Eröš. Medzi jednotlivcami skončil Peter Boušek na šiestom mieste a v súťaži družstiev bolo Slovensko iba tesne štvrté.
Súťažilo sa v špeciálnych disciplínach, na ktoré sú policajné kone dlhodobo cvičené, a klasické športové kone by s nimi mali mnoho problémov. „Celé preteky by sa dali rozdeliť na dve časti. Prvých deväť prekážok ukázalo kvalitu jazdca, ďalšia časť bola zameraná na kvalitu koňa. Spoločne museli v prvej časti prekonať klasický parkúrový skok, potom ich čakal slalom medzi zástavkami, ďalej musel policajt obuškom zraziť kolky postavené na stĺpoch. Od jazdca si splnenie úloh v čo najkratšom čase vyžaduje veľkú zručnosť, lebo často vedie koňa iba jednou rukou.“
Druhá časť preverila odvahu policajného koňa. Najprv musel spolu s jazdcom prekonať prekážku so zavesenými igelitovými pásikmi potom oboma bokmi a hrudníkom zhodiť sud, prekonať slalom z horiacich fakieľ a napokon preskočiť horiacu prekážku. Za nesplnenie akejkoľvek úlohy sa udeľovali trestné body. „Laikovi sa možno úlohy nezdajú ťažké. Kôň sa však na takéto špeciálne činnosti, ktoré sa podobajú policajnému zásahu, pripravuje už od troch-štyroch rokov. Okrem toho musí byť pokojný, aj keď policajt strieľa priamo zo sedla, musí sa pohybovať v dyme alebo preskakovať živých ľudí. Musí zostať dokonale ovládateľný aj v extrémnych podmienkach. Tak aby sa nesplašil a pokračoval v práci.“
Najčastejšou činnosťou jazdnej polície v Bratislave je hliadkovanie na štadiónoch a okolo nich počas futbalových a hokejových zápasov. Na starosti majú aj poriadok v okolí dunajskej hrádze. „Z koňa máme lepší výhľad. Pamätám si, ako sme spozorovali na štadióne na Tehelnom poli veľkú bitku domácich a pražských fanúšikov, ktorá sa odohrávala za chrbtom našich kolegov. Rozbehli sme sa na miesto a bitkárov sme rozohnali. Jednoducho sa nás zľakli,“ dodal René Salic.
PROKOP SLOVÁČEK