SME

Strelných zbraní pribúda najviac v Bratislave

Napriek svojej príslovečnej holubičej povahe sa Slováci, a najmä Bratislavčania, v posledných rokoch začali ozbrojovať. Vyplýva to z policajných štatistík. Počet legálne držaných zbraní na Slovensku od vzniku samostatnej republiky v roku 1993 stúpol ...


V jednej z bratislavských predajní zbraní na Námestí hraničiarov v Petržalke boli zákazníci aj včera. FOTO SME - PAVOL MAJER


Napriek svojej príslovečnej holubičej povahe sa Slováci, a najmä Bratislavčania, v posledných rokoch začali ozbrojovať. Vyplýva to z policajných štatistík. Počet legálne držaných zbraní na Slovensku od vzniku samostatnej republiky v roku 1993 stúpol takmer dvojnásobne. Najvyšší medziročný nárast zaznamenali v roku 1998. V Bratislave pritom stúpol počet legálne držaných zbraní len za posledného tri a pol roka o osem percent, najviac vlani – o 5,4 percenta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa policajných štatistík má v súčasnosti strelnú zbraň asi každý štyridsiaty Slovák, v prepočte podľa počtu zbraní je to dokonca každý dvadsiaty. Medzi Bratislavčanmi má zbrojný preukaz každý tridsiaty šiesty, jedna guľová zbraň však pripadá na každého dvadsiateho. Keďže o zbrojný preukaz môže každý, kto dovŕšil 21 rokov, požiadať len v mieste trvalého bydliska, dá sa predpokladať, že bilancia Bratislavy je ešte vyššia.

Vlastniť zbraň je móda

Poručík Pavel Kelemen, vedúci oddelenia správnej služby na okresnom riaditeľstve polície piateho bratislavského okresu, hovorí, že vlastniť zbraň sa stalo módnym trendom: „Nadobúdanie zbraní má stúpajúcu tendenciu, ale je to spôsobené aj dobou. Každý, kto trocha zbohatol, chce byť poľovníkom,“ hovorí. Záujem vraj stúpa aj o športovú streľbu, výnimkou nie je ani zberateľstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Pribúda však aj zbraní na osobnú ochranu a nielen preto, lebo pribúda civilných bezpečnostných služieb. Krátke guľové zbrane si kupujú najmä podnikatelia, ale aj mnohé známe osobnosti a politici. Polícia v poslednom období zaznamenala aj zvýšený záujem žien, i veľmi mladých. „Kupujú ich najmä podnikateľky, na osobnú ochranu, ale aj medzi ženami pribúda poľovníčok. V súčasnosti je ich tak pol na pol. Najstaršia má vyše sedemdesiat rokov,“ hovorí poručík Kelemen.

Hitom sú pištole Glock

Počet zbrojných preukazov a počet legálne držaných zbraní sa, pochopiteľne, nezhoduje, viacerí Bratislavčania vlastnia viac kusov rôznych zbraní. Sú medzi nimi aj tzv. nerozhodní, ktorí zbrane neustále striedajú.

Za zbraň na osobnú ochranu Bratislavčania v priemere zaplatia 25-tisíc korún, hitom sú pištole značky Glock kalibru deväť milimetrov, revolvery sú momentálne menej in. Zaujímavé je, že ceny českých zbraní na slovenskom trhu v poslednom čase nebývalo stúpli – kým predtým stáli bežne 16-tisíc, teraz sa vraj, ale len cenou, vyrovnajú Glockom.

SkryťVypnúť reklamu

Náboj do Casulu stojí stovku

Zopár Bratislavčanov vlastní aj zbrane s veľmi vysokým tzv. stop efektom, z pištoľových zbraní má najväčšiu účinnosť 454 Casul. Po zásahu napríklad do ruky môže zranený ihneď skolabovať alebo do 20 – 30 sekúnd vykrvácať. Tzv. expanzná strela, ktorá sa v tkanive roztvorí ako ružica, má totiž dopadovú energiu do 3000 joulov, čo je v prepočte sila asi 3 tony na cm2, ruku doslova odtrhne. Pre porovnanie pri bežných zbraniach na osobnú obranu je dopadová energia až stonásobne nižšia. Poručík Kelemen hovorí, že držiteľov týchto zbraní by v Bratislave spočítal na prstoch jednej ruky, majú ich vraj skôr len ako zberateľskú raritu. Podľa neho s nimi na strelnice sotva chodia, okrem iného aj preto, lebo každý náboj stojí približne sto korún. V Kanade a USA je to povolená poľovná zbraň.

Problémom nelegálne zbrane

Aj keď stúpajúce čísla z posledných rokov pôsobia alarmujúco, legálne držané zbrane majú minimálny podiel na počte spáchaných trestných činov, objasnenosť býva takmer stopercentná. Skutočným problémom sú nelegálne držané zbrane. V uplynulom roku odhalila polícia v Bratislave 42 nelegálne držaných strelných zbraní, najviac v prvom a druhom bratislavskom okrese.

Individuálni nelegálni držitelia, zväčša zberatelia historických zbraní, tvoria už len nepatrné percento. Pribudlo ich najmä po revolúcii, keď sa otvorili hranice a nielen Bratislavčania chodili nakupovať malorážky a brokovnice do Rakúska, kde nepodliehajú evidencii a povoľovaciemu konaniu. Po dosiahnutí 18 rokov sa tam dajú kúpiť aj na pas. Pri ilegálnom dovoze na Slovensko však môže človek skončiť až na päť rokov vo väzení.

JANA MARTINKOVÁ

Aj keď trestných činov s legálne držanými zbraňami na Slovensku nie je veľa, predsa len je zarážajúce, že žiadosť o vydanie zbrojného preukazu nemusí žiadateľ doložiť potvrdením o psychickej spôsobilosti držať a nosiť zbraň. Polícia ho nevyžaduje a zákon ani lekárovi neukladá, aby sa žiadateľ podrobil aj psychologickému vyšetreniu, ako je to napríklad v Nemecku.

Polícia vyžaduje len potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti. Je na osobnom rozhodnutí obvodného lekára, či žiadateľa o zbrojný pas na psychologické vyšetrenie pošle, alebo nie. Poručík Pavel Kelemen však hovorí, že väčšina lekárov žiadateľov zrejme na vyšetrenie posiela. „Viacerí nám hovoria, že museli čakať na psychologický posudok.“ Stojí zvyčajne od 600 do 800 korún.

Ďalšou odlišnosťou od zahraničia je, že na získanie zbojného preukazu nemusí žiadateľ na Slovensku absolvovať praktické steľby, hoci polícia by to uvítala. Zákon to zatiaľ neukladá údajne aj preto, lebo na Slovensku je málo strelníc. Dosť je ich len v Bratislave, pre verejnosť slúžia asi štyri súkromné. Jednou z nich je bývalý atómový bunker s 25-metrovou strelnicou pod hradom. Dlhá strelnica pre športových snajperov je len vo vojenskom priestore na Tureckom vrchu neďaleko Senca a Pezinka. (jm)

Máte zbraň? Citite sa bezpečne?

Šéfka národniarov Anna Malíková podobne ako Víťazoslav Moric a Ján Slota niekedy chodí do parlamentu ozbrojená. Jej manžel Alexander Belousov ju vybavil malým dámskym revolverom. Diana Dubovská, manželka Jozefa Majského, je držiteľkou viacerých poľovných aj krátkych zbraní. Majský vraj nemá zbraň poruke, ale jeho dvaja ochrancovia ju majú vždy. Vlastní zbrojný preukaz a tvrdí, že mušku má dobrú, teraz je so synom na poľovačke v južnej Afrike.

Andy Hryc, riaditeľ Rádia Twist, už desať rokov vlastní zbrojný preukaz. Zbraň nosí vo výnimočných prípadoch podľa uváženia, pritom dodáva, že strieľa veľmi dobre.

Oslovili sme niekoľkých Bratislavčanov s otázkou, či vlastnia zbraň, či by si ju zadovážili a či sa cítia v meste bezpečne.

Peter, zamestnaný, 28 rokov: „Zbraň nevlastním, no najradšej by som si ju zohnal na niektorých ľudí, ktorí riadia tento štát. Všetko ide dolu vodou a ich to vôbec nezaujíma. Zasa sa bijú o miesto v parlamente a sľubujú hory- -doly.“

Róbert, zamestnaný, 30 rokov: „Netúžim po niečom podobnom a nikdy som o tom ani neuvažoval.“

František, 71-ročný podnikateľ: „Som vlastníkom jednej legálne držanej zbrane už asi dvanásť rokov. Dôvodom je moja podnikateľská aktivita. V meste sa nebojím a za celý ten čas som ju nemusel ani použiť. Keby sa niečo dialo, tak by som neváhal, som totiž bývalý dôstojník.“

Tomáš, pracujúci, 35 rokov: „Momentálne nemám zbraň, no pred odchodom do zahraničia som ju legálne vlastnil. Keďže som sa už vrátil, uvažujem o zadovážení novej. Na Slovensku sa totiž vôbec necítim bezpečne.“

Silvia, 18-ročná študentka: „Zbraň nemám a bála by som sa vlastniť ju. Je to nebezpečné. V našom meste sa však bezpečne vôbec necítim, hlavne večer. Keby polícia nebola ku všetkému ľahostajná, cítila by som sa oveľa istejšie.“

Branislav, pracujúci, 35 rokov: „Nemám zbraň, no radšej sa večer vyhýbam pochybným lokalitám, kde by som mohol prísť s nebezpečnými ľuďmi do kontaktu. Uvažoval som o zadovážení zbrane a v budúcnosti by som sa legálnej držbe nebránil.“ (mh)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 424
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 112
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 784
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 449
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 152
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 899
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 198
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 052
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 031
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 095
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 050
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 590
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 234
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 860
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 477
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťZatvoriť reklamu