Každý deň trvania Chanuky zapaľujú na osemramennom svietniku o jednu sviečku viac, až v posledný deň sviatku svieti všetkých osem sviečok.
BRATISLAVA. Verejná slávnosť pri príležitosti jedného z najobľúbenejších židovských sviatkov Chanuka sa dnes uskutočnila v Bratislave. Prvú sviecu na osemramennom chanukovom svietniku, ktorý vytvoril akademický sochár Valerián Trabalka, zapálil izraelský konzul na Slovensku Ziv Bilaus. Začali sa tak sviatky svetla, ktoré trvajú osem dní.
Mysleli na Havla
Ako prvý sa účastníkom podujatia, predstaviteľom a členom Židovskej náboženskej obce v Bratislave, osobnostiam spoločenského a kultúrneho života prihovoril bratislavský rabín Baruch Myers. Stretnutie, ktoré sa nieslo v znamení nádeje, venoval pamiatke Václava Havla.
"Osobnosti, ktorá dominuje našim myšlienkam, stelesňuje toleranciu, boj za pravdu, presvedčenie a za slobodu," uviedol a ďalej priblížil výrok zosnulého dramatika a spisovateľa. "Nádej nie je optimizmus, to nie je presvedčenie, že všetko dobre dopadne, ale je to istota, že to má zmysel bez ohľadu na to, ako to dopadne," citoval Myers s tým, že verí, že aj táto myšlienka Václava Havla vystihuje podstatu Chanuky.
Židovský sviatok svetiel symbolizuje, že aj v najzložitejších časoch možno veriť v zázraky. Je spomienkou na znovuzasvätenie Jeruzalemského chrámu a víťazstvo malej skupiny izraelitov proti gréckej nadvláde. Keď sa pred viac ako dvoma tisíckami rokov vymanili spod gréckej moci, chceli znovu zasvätiť chrám zapálením svietnika s večným svetlom.
Našli však len jednu malú nádobku s čistým posvätným olejom. Vyrobenie nového oleja by trvalo osem dní a malá nádoba mohla vydržať horieť len jeden deň. Židovská tradícia však hovorí, že sa stal zázrak a malé množstvo oleja vydržalo svietiť po celých osem dní. Židia si túto udalosť pripomínajú práve počas Sviatku svetiel.
Menšie darčeky
Každý deň trvania Chanuky zapaľujú na osemramennom svietniku o jednu sviečku viac, až v posledný deň sviatku svieti všetkých osem sviečok. Chanukové sviečky sa zapaľujú len po súmraku. Cieľom je, aby osvetlili temnotu sveta.
K radostnému sviatku a zapaľovaniu chanukových svietnikov patria v židovských rodinách po celom svete aj chanukové piesne a tradičné jedlá smažené na oleji, ktoré pripomínajú zázrak s posvätným olejom. Konzumujú sa šišky (sufganijot) či zemiakové placky (latkes). Deti dostávajú aj drobné darčeky.
"Je zvykom niečo dať, ale nie je to v takom objeme ako na Vianoce. U nás to obdarovávanie má úplne iný rozmer, je to najmä o radosti," povedal pre TASR rabín Baruch Myers.
FOTO: TASR