Plán prinesie 14 zmien z rozvojového územia na stabilizované so zníženou intenzitou výstavby, deväť brownfieldov, teda bývalých výrobných areálov, ktoré sa zmenia na plochy s mestotvornými funkciami a 13 záberov poľnohospodárskej pôdy, na ktorých sa bude stavať.
BRATISLAVA. Bratislavský primátor Milan Ftáčnik hodnotí Zmeny a doplnky Územného plánu 02 „skôr pozitívne ako negatívne.“
„Prijaté zmeny a doplnky boli rozhodovaním medzi rozvojom mesta a istou stagnáciou,“ myslí si primátor. Schválením zmien a doplnkov 02 sa však podľa primátora skončila jedna éra územného plánovania v Bratislave, kedy sa aj o veciach pozitívnych, aj o tých negatívnych rozhodovalo naraz. V budúcnosti bude obstarávanie podľa Ftáčnika otvorené, transparentné a bude v ňom viac angažovaná verejnosť.
Rozvoj ciest
Ako uviedol Ftáčnik, zmeny a doplnky ÚP 02 umožňujú rozvoj mesta a riešia problémy týkajúce sa dopravy. Prijatý dokument podľa neho napríklad umožňuje riešiť výstavbu diaľnice D4 a rýchlostnú cestu R7.
„Riešime problémy dopravy, posilňujeme zeleň a otvárame priestor aj pre niektoré rozvojové projekty, ktoré sa v čase, keď sa pripravoval územný plán, neplánovali,“ uviedol primátor, podľa ktorého práve to u niektorých vzbudzuje obavy. Mnohé sa však dá podľa primátora ďalej regulovať územným plánom zóny.
Hlavná architektka mesta Ingrid Konrad považuje schválenie zmien a doplnkov ÚP 02 za dobrý krok. „V tomto meste ležia ľadom pozemky a nehnuteľnosti. Daň na nehnuteľnosti je u nás veľmi nízka a čaká sa na schválenie zmien a doplnkov 02, čo je proces, ktorý trvá už štvrtý rok,“ myslí si Konrad.
Mesto podľa nej preto stagnuje. Ako Konrad uviedla, územný plán z roku 2007 nevyhovuje: „S týmto plánom sa pracuje veľmi ťažko. Umožňuje rôzne typy výstavby a nereguluje zástavbu tak, ako by sa mesto malo rozvíjať.“ Územný plán umožňuje podľa architektky viacero vecí, ktoré sú v rozpore so zámermi mesta. „S posvätením tejto technickej normy sa pchá výstavba všade, kde to norma dovoľuje. Máme neuveriteľný boom nadstavieb, pretože máme definovanú výšku 21 metrov a úplne sa nám narušila strešná krajina. Vnútorné dvory, ktoré bývali zelené, sa zapĺňajú parkovacími miestami,“ uviedla Konrad.
Za je aj hlavná architektka
Ako Konrad informovala, územný plán mesta je len koncepčný materiál, ten z roku 2007 mal ambíciu stavby umiestňovať, čo je podľa hlavnej architektky zlé. „Má len definovať základné funkcie. Ten dokument, ktorý stavby umiestňuje, je územný plán zón,“ vysvetlila Konrad. Ako ďalej informovala, zmeny a doplnky 02 zahŕňajú 59 lokalít, kde sa zintenzívni zástavba, 52 metodických zmien, 71 opráv technických a formálnych chýb či 12 zmien zo zastavateľného územia na plochy zelene.
Okrem toho zahŕňajú 14 zmien z rozvojového územia na stabilizované so zníženou intenzitou výstavby, deväť brownfieldov, teda bývalých výrobných areálov, ktoré sa zmenia na plochy s mestotvornými funkciami a 13 záberov poľnohospodárskej pôdy, na ktorých sa bude stavať.