Diskusia o priestore pre súčasné výtvarné umenie sa ťahala roky. V pondelok priniesla nečakaný záver.
BRATISLAVA. Symbolické vianočné darčeky pre kultúru. Tak zhrnul svoju pondelkovú tlačovú konferenciu minister kultúry Daniel Krajcer.
„Vznikne tu umelecky, výtvarne, neuveriteľne významný projekt,“ vyhlásil na úvod a dodal, že práve podpísal zmluvu na priestore pre súčasné umenie. Jeho oficiálny názov je Danubiana – Slovenské centrum vizuálnych umení a jeho sídlom súkromná galéria v bratislavskej mestskej časti Čunovo.
Kto a kedy
Projekt takzvanej Kunsthalle zrealizuje neziskovka, ktorú ministerstvo založilo so súkromnou spoločnosťou Via Danubia, doterajším prevádzkovateľom galérie.
Nová inštitúcia má okrem výstav súčasného umenia aj dokumentovať súčasné slovenské výtvarné umenie. Peniaze na jej úpravu získalo ministerstvo kultúry na zasadnutí vlády ešte v júli. Ide o sumu sedem miliónov eur, za ktorú sa majú najmä rozšíriť doterajšie priestory.
((vid))
O ďalšom využití sumy rozhodne správna rada novej neziskovky, kde bude mať ministerstvo väčšinu členov, ďalším orgánom je dozorná rada. V roku 2012 nová inštitúcia ešte získa sumu 300-tisíc eur na bežnú prevádzku a prvým riaditeľom sa stane doterajší riaditeľ galérie Vincent Polakovič. Podľa ministra kultúry ide o ocenenie jeho osobného a umeleckého vkladu do celého projektu.
Prvým predsedom správnej rady vzniknutého Slovenského centra vizuálnych umení sa stal sponzor galérie Gerardus Hendrik Meullensteen. Ďalšími členmi správnej rady sú Edwin John Meulensteen, Annelie Marianne Meulensteen a generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva MKSR Branislav Rezník, Prof. Zora Rusinová, PhD., Alexandra Homoľová a Gabriel Hushegyi ako zástupcovia štátu. Predsedníčkou prvej dozornej rady sa stala Ing. Agáta Záhorská a ďalšími členmi sú Ing. Blažena Langová a Ing. Andrea Csenkeyová.
„Po dvadsiatich rokoch sa budovy, inventár aj všetok majetok, ktorý Danubiana nadobudne, stane majetkom štátu,“ povedal Daniel Krajcer a dodal, že Danubiana v novej podobe by mala začať fungovať v roku 2014. O ďalších detailoch už reč nebola.
Pobúrenie vo výtvarnej obci
Diskusia o Kunsthalle sa skloňovala už dávnejšie. Jedným z ľudí, ktorí boli v minulosti v poradných orgánoch ministra kultúry pre prípravu Kunsthalle, bol aj Juraj Čarný, šéfredaktor časopisu Flash Art a prezident Slovenskej sekcie asociácie kritikov AICA.
„Finančný vstup ministerstva do strednoprúdovej a v kvalitatívnych kritériách absolútne dezorientovanej galérie považujem za neakceptovateľný precedens a urážku výtvarnej obce,“ tvrdí. „Pokusy prezentovať v poslednom čase kvalitných umelcov ako Sikora či Jankovič považujem za snahu stať sa akceptovateľnejšou organizáciou.“
Rozhodnutie ministra kritizujú aj výtvarníci z iniciatívy 20 rokov od Nežnej neprebehlo. Podľa nich ministerstvo „iniciatívne zachraňuje súkromnú inštitúciu, mainstreamovú galériu na periférii Bratislavy a púšťa z rúk Dom umenia, ktorý výtvarná obec vníma ako svoju Kunsthalle, na ktorú sa zložili sami výtvarníci,“ tvrdia Michal Moravčík, Jana Kapelová, Martin Piaček a Tomáš Džadoň.
Minister kultúry ešte v pondelok zároveň zverejnil, že po dohode s ministrom financií získal 1,5 milióna eur na rekonštrukciu zámku v Budmericiach a trvá na tom, že sa stane "účelovým zariadením pre slovenských umelcov". Finančne podporí aj výstavu o dejinách Slovákov, rekonštrukciu parku v Betliari, alebo Štátny komorný orchester v Žiline, či rozbehnutie rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie.