Ak by malo mesto podľa primátora Milana Ftáčnika znova obstarať všetko, čo bolo v návrhu zmien a doplnkov územného plánu, potrebovalo by na to zhruba rok a pol, možno dva roky.
BRATISLAVA. Občianski aktivisti a aktivistky združení v iniciatíve Bratislava otvorene (BAO) dnes požiadali primátora Bratislavy Milana Ftáčnika, aby nepodpísal uznesenie mestského zastupiteľstva o zmenách a doplnkoch územného plánu Bratislavy 02. Mestskí poslanci návrh schválili na zasadnutí 15. decembra. Podľa názoru aktivistov týmto krokom urobilo zastupiteľstvo "zlé a pre Bratislavu škodlivé rozhodnutie".
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Ako sa uvádza v stanovisku iniciatívy Bratislava otvorene, hoci návrh obsahuje viaceré pozitívne zmeny, poslanci a poslankyne hlasovali o celom návrhu naraz, a tak v ňom zároveň ponechali aj mnohé negatíva.
"Verejnosti nikto nevysvetlil, prečo bolo také dôležité, aby ho teraz schválili a nevenovali pár mesiacov hľadaniu serióznejšieho riešenia, napr. neskoršieho schválenia iba nekonfliktných zmien podľa výberu mestských častí," uvádza Bratislava otvorene.
Ftáčnik: Rok aj viac času
Ako na poslednom zasadnutí zastupiteľstva uviedol primátor Bratislavy, ak by všetko, čo bolo v návrhu zmien a doplnkov územného plánu, malo mesto obstarávať znova, potrebovalo by na to zhruba rok a pol, možno dva roky.
"Nemohli by sme robiť veci, ktoré máme naplánované a ktoré potrebujeme v meste z hľadiska územného plánovania urobiť. Menej zlé sa mi zdalo byť prijatie zmien a doplnkov,“ povedal primátor. Podľa Ftáčnika sa poslanci mohli rozhodnúť len medzi zlým a menej zlým riešením.
Ako uviedla predsedníčka Mestského výboru Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Katarína Šimončičová, v zmenách a doplnkoch 02 sa voľne interpretovateľnými formuláciami vytvoril veľký priestor na "svojvoľný, nejednoznačný výklad územného plánu na magistráte i stavebných úradoch, a tým aj priestor na korupciu pri povoľovaní stavieb".
Pozemky zdraželi
Ľubica Trubíniová z iniciatívy Bratislava otvorene hovorí, že mestskí poslanci svojím rozhodnutím významne zvyšujú budúce výdavky mesta, napr. na zámenu lukratívnych pozemkov na nábreží Parku kultúry a oddychu či na Kráľovej hore.
Dokument zmeny a doplnky územného plánu Bratislavy 02 podľa Bratislavy otvorene v 59 územiach mení obývané stabilizované územia na rozvojové, teda určené na výstavbu. Dokument podľa aktivistov ruší výškovú reguláciu zástavby dokonca aj v Pamiatkovej zóne Centrálna mestská oblasť, napríklad umožňuje stavať výškové budovy nad 21 metrov v Starom Meste.
Hrozí aj výrub lesa
Zmeny a doplnky 02 podľa Bratislavy otvorene umožňujú napríklad výrub 86 ha lužných lesov pre nový prístav, cestu a tým aj následnú výstavbu v prírodnej lokalite Kráľova hora, zvýšenie zástavby na nábreží PKO, likvidáciu vinohradov, športovísk, zahustenie výstavbou a následné zahltenie dopravou na Predstaničnom námestí, Patrónke, Mýtnej, v zónach Chalupkova, Klingerka, amfiteáter či Machnáč.
Územné plánovanie sa schválením zmien a doplnkov 02 podľa aktivistov dostáva mimo kontroly zastupiteľstva, verejnosti aj samotnej hlavnej architektky. Okrem toho si aktivisti myslia, že dokument je v rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny či so stavebným zákonom.