Agentúrnu správu sme o 19:47 nahradili autorským článkom.
Refresh starej babičky, ako rekonštrukciu hokejového štadióna pre majstrovstvá sveta nazval exprimátor Bratislavy, posudzovali kontrolóri. Mestu vyčítajú cenu aj postup.
BRATISLAVA. Prebehla výstavba hokejového svätostánku na tohtoročné majstrovstvá sveta správne a za rozumné ceny? Najvyšší kontrolný úrad zhodnotil, že nie.
Vo svojej správe píše, že oproti pôvodným predpokladom mesta Bratislavy je štadión drahší o 90,6 percenta. Za koľko by sa však štadión dal postaviť bez plytvania, nevyčíslil.
Jeho celková cena po všetkých dodatkoch aj s prístupovými komunikáciami dosiahla vyše 96 miliónov eur s DPH.
Čo si o tom myslí bývalý bratislavský primátor Andrej Ďurkovský, za ktorého éry sa riešila podstatná časť príprav a stavby, sme sa nedozvedeli. Odkázal nás na email, ale do uzávierky neodpovedal.
Bývalá šéfka Generálneho investora Bratislavy (GIB), Jarmila Tvrdá však má vo veci jasno. „Nikde sme neurobili chybu,“ povedala.
Najvyšší kontrolný úrad podľa nej porovnával prvotné odhady mesta, ktoré pokrývali len výstavbu jednej haly a boli veľmi predbežné aj pre krátkosť času, ktorá bola na ich vypracovanie.
Cena neobsahovala napríklad ani prístupové komunikácie či vybavenie štadióna, dodala.
Investície do haly aj hotely
V poriadku je podľa Tvrdej aj to, že mesto spolu so štadiónom vybudovalo za verejné peniaze niektoré prípojky pre hotel susediaci s arénou – Doubletree by Hilton.
Čo konštatuje kontrola
Porušenia zákona o verejnom obstarávaní a diskrimináciu v súťažiach. Vyplácanie prostriedkov nad rámec zmlúv bez dôvodu. Hotel pri štadióne dostal zadarmo viaceré prípojky. Okrem toho stojí na pozemku s extrémne lacným nájmom, mesto zaň mohlo získať 870násobok.
Zdroj: NKÚ
Ten patrí firme Tehelné pole, v ktorej orgánoch sedí známy podnikateľ Juraj Široký. Menšinový podiel vo firme má aj mesto Bratislava.
Zástupkyňa firmy Tehelné pole Michaela Grendelová tvrdí, že je všetko naopak a hotel platil mestu to, čo nemusel. Vybudoval napríklad protihlukovú stenu na základnej škole Kalinčiakova.
Plastové okná na škole stáli asi 200tisíc eur. Myslí si, že by mesto malo časť peňazí preplatiť hotelu naspäť.
„Spoločnosť Tehelné pole by sa rada dohodla s GIB na združení prostriedkov vo veci nákladov na protihlukové opatrenia a pri budovaní nájazdovej rampy do podzemných garáží,“ povedala Grendelová.
NKÚ pritom hovorí o porušovaní finančnej disciplíny, čiže neefektívnej kontrole a nehospodárnosti. To môže vyjsť draho hlavné mesto, ktoré na štadión dostalo od štátu asi 40-miliónovú dotáciu, o ktorú teraz môže prísť.
Právne dôsledky
Čo s tým urobí bratislavský primátor Milan Ftáčnik, oznámi dnes. „
Ak bude presvedčený, že sa niekto dostal do rozporu so zákonom, obráti sa na orgány činné v trestnom konaní,“ avizoval jeho hovorca Ľubomír Andrassy.
Za porušenie finančnej disciplíny hrozí pokuta či penále, tvrdí právnik Vendelín Benkóczki.
„Súčasne mohlo dôjsť k naplneniu znakov skutkovej podstaty trestného činu subvenčného podvodu alebo skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie,“ dodal právnik.
Maximálny trest v prípade dokázania viny je 12 rokov.