HZDS: „Bratislavský volič je asi najzložitejší politologický fenomén. Rozumom a skúsenosťami pragmatický Európan, srdcom a citom zemitý Slovák. Drvivá väčšina Bratislavčanov je citovo pripútaná ku Kysuciam, k Horehroniu, Šarišu, cíti so svojimi rodákmi, ale život ich ženie k európskym métam. Témy, ktoré hlboko zasahujú Slovensko, Bratislavčana až tak neoslovujú. Bratislavčan je nesmierne kritický a náročný a hľadá nové riešenia. Preto HZDS v prvej fáze kampane diskutuje s občanmi a sonduje ich problémy. Za takéto považujeme problematiku bývania a súvisiacej infraštruktúry, dopravu, bezpečnosť doma i na ulici, v práci i pri oddychu. Samozrejme, prioritou je integračný proces, na čele ktorého je a musí byť Bratislava.“
SDKÚ: „Robíme prieskumy verejnej mienky, analyzujeme mediálne informácie a sme aj v priamom kontakte s občanmi. Vieme, že takmer 80 percent Bratislavčanov trápi otázka bezpečnosti, 60 percent pociťuje ako problém drogy, takmer 50 percent zdravotníctvo a bytové otázky, doprava sužuje 44 percent, podobne ako nezamestnanosť a problémy s parkovaním, 48 percent Bratislavčanov sa čiastočne alebo značne zaujíma o prácu samosprávy. V celoslovenskom porovnaní má volič v Bratislave spravidla vyššie vzdelanie, lepší sociálny a ekonomický status, výrazne viac podporuje strany súčasnej vládnej koalície, je proeurópsky orientovaný. A vieme aj to, že viac ako 30 percent Bratislavčanov pravidelne číta denník SME.“
SMK: „Volič v Bratislave je rozhľadený. Volí podľa politickej orientácie a v menšej miere si vyberá osobnosti.“
Smer: „Bratislavský volič je špecifický a zásadne odlišný od voličov v regiónoch. Vyplýva to zo skutočnosti, že Bratislava a jej blízke okolie netrpí takými zásadnými problémami ako zvyšok Slovenska, to znamená hlavne vysokou nezamestnanosťou a nízkou životnou úrovňou. Okrem toho má Bratislava z titulu hlavného mesta vyššiu kocentráciu vzdelaných ľudí, vysokoškolákov, štátnych úradníkov a pod. Takáto odlišnosť v kvalite života a intelektuálnom zázemí nevypovedá automaticky o inklinácii k nejakému politickému prúdu, ale skôr o inom druhu potrieb a problémov. Bratislavský volič sa v rámci Slovenska ako jediný blíži k typu veľkomestského voliča, ktorý sa niekedy dostáva akoby do opozície so záujmami a predstavami vidieckeho obyvateľstva.“
ANO: „Bratislavský volič je prevažne pravicovo orientovaný, reformne naladený a kritický k nesplneným sľubom.“
TÁŇA ROSOVÁ, riaditeľka agentúry Markant, sociologička: „Bratislavčania ako najdôležitejšie problémy vnímajú kriminalitu a osobnú bezpečnosť, na druhom mieste je zdravotníctvo, nezamestnanosť, drogy a alkohol, potom životná úroveň. Vo zvyšku Slovenska je najväčším problémom obava z nezamestanosti, nasleduje zdravotníctvo, životná úroveň, kriminalita a korupcia. V Bratislave na rozdiel od iných miest navyše citlivo vnímajú dopravu. Z toho vyplýva, že témou, ktorou sú Bratislavčania osloviteľní, je otázka kriminality a osobnej bezpečnosti, menej ich strany oslovia apelom ekonomickej úrovne.“
GRIGORIJ MESEŽNIKOV, politológ a prezident IVO: „Bratislavský volič na základe našich prieskumov je skôr posunutý k pravici. Menej inklinuje k autoritárskym stranám ako HZDS a SNS. Sociálna situácia Bratislavčanov oproti obyvateľom iných miest je odlišná, sú otvorenejší prointegračným stranám.“