„Podľa posledného sčítania je v Bratislave viac ako 13-tisíc voľných bytov bez uvedenia dôvodu. Majiteľ sa možno bojí povedať, že byt využíva na iný účel, alebo ho potichu prenajíma. Ak je polovica využitá na iné účely, napríklad pre sídla firiem, a polovica na prenájom, to je 5- až 6-tisíc anonymných obyvateľov,“ hovorí Pavol Baxa z magistrátu.
K tomu možno prirátať niektorých obyvatelov ubytovní. Baxa však upozorňuje, že ide len o hypotézy, koľko občanov Slovenska žije v Bratislave anonymne, možno veľmi ťažko povedať.
Najviac ľudí je na prechodný pobyt prihlásených v okrese Bratislava IV, až 7902. V tomto okrese je totiž veľa internátov. Aby študenta ubytovali, vyžadujú prihlásiť sa na polícii.
„V zákone je síce povinnosť prihlásiť sa na prechodný pobyt do troch dní po ubytovaní, ale ak to nevyžadujú úrady, pošty či banky, ľudia si pobyt vybaviť nepotrebujú. V poslednom období sa to trošku zlepšilo vďaka ohlasovacej povinnosti pre odvoz odpadu,“ povedala bratislavská policajná hovorkyňa Silvia Miháliková. Za neprihlásenie sa k tvorbe odpadu hrozí pokuta do päťtisíc korún.
„Formálne ľudia, ktorí nie sú prihlásení, neexistujú, využívajú však bezplatne verejné služby – odvoz odpadov, verejné osvetlenie, dopravu a komunikácie, čistenie ulíc či údržbu zelene… Mesto na nich nedostáva od štátu podielové dane,“ hovorí Baxa. Ak takýto človek zomrie a nemá príbuzného, na náklady mesta ho aj pochovajú. Výhodou toho, že sa človek prihlási k pobytu, je to, že má blízko všetky úrady – políciu, matriku, môže dostávať sociálne dávky a podporu.
Problém je v legislatíve. Zákon o pobyte je v rozpore s teóriou mobility ľudí za prácou. Pomôcť by mohol celoštátny informačný systém. Ak by človek v mieste trvalého bydliska neplatil poplatky, pretože sa tam nezdržiava, v centrálnej evidencii by „vyskočil“. Vyriešil by sa problém s čiernou prácou. Osobitnou kapitolou obyvateľov sú tí, ktorí do mesta prichádzajú z okolia, denne asi 140- až 150-tisíc ľudí, ale bývajú mimo. V evidencii by sa o nich vedelo.
Po okrese Bratislava IV je najviac ľudí prihlásených k prechodnému pobytu v Bratislave I – až 4139, potom v okrese Bratislava III – 3002, v Bratislave II – 2288 a Bratislave V – 1544. Voľných bytov je v Bratislave vyše 21-tisíc, dôvody sú – zmena užívateľa, využitie len na rekreáciu, prestavba, nespôsobilosť na bývanie, kolaudácia, súdne či pozostalostné konanie. Z 13 646 bytov voľných bez udania dôvodu je najviac v Bratislave II, potom III, I a nakoniec v Bratislave IV a V.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ