Zástupcovia víťazného združenia Cylinder tvrdia, že dajú priestor aj alternatíve.
BRATISLAVA. Združenie A4 sa už zrejme neprihlási do nového konkurzu na prevádzkovateľa bývalého V–klubu. Jeho šéf Ľubomír Burgr totiž neverí, že by výberové konanie, ktoré má na žiadosť ministra kultúry vypísať Národné osvetové centrum, bolo transparentné.
„Nie, už sa neprihlásim. Národné osvetové centrum zlyhalo,“ povedal. „Výberové konanie nešpecifikovalo, podľa akých kritérií bude vyberaný uchádzač ani cieľ, na čo ho bude vyberať,“ povedal Burgr, ktorý zvažuje podanie na úrad vlády a ďalšie právne kroky.
Dôvod neznámy?
Nový konkurz inicioval v piatok minister kultúry Daniel Krajcer. Ten dostal podnet Burgra, ktorý upozornil, že víťazné združenie Cylinder vzniklo len päť dní pred uzávierkou súťaže. Malo pritom doložiť, že má aspoň trojročné skúsenosti s organizovaním kultúrnych podujatí.
Krajcer nakoniec rozhodol, že podmienky nesplnil ani víťaz, ani porazený. Ktoré konkrétne, sme sa nedozvedeli. „To je otázka na Národné osvetové centrum,“ vyhlásilo ministerstvo.
Krajcer povedal len toľko, že kvalitu projektov ani názor komisie nespochybňuje. Sedeli v nej štyria jeho podriadení, zamestnanci NOC, bubeník Martin Valihora, textár Kamil Peteraj a Marek Adamov z kultúrnej stanice Žilina–Záriečie.
Krajcer Národné osvetové centrum pochválil, že konkurz urobilo, hoci mu to zákon nekáže. Či ho bude opakovať, zatiaľ nie je známe.
Umelci sa zastali A4
Na verejnosti sa však zatiaľ zdvihla vlna protestu proti tomu, aby združenie A4, zamerané na alternatívnu kultúru, muselo z V–klubu odísť. Kampaň za prehodnotenie výsledkov konkurzu podpísali divadelníci Viliam Klimáček, Roman Polák a Anna Grusková.
„Divadlo SkRAT, ktoré pôsobí v priestoroch A4 od roku 2004, patrí nielen k najvýznamnejším divadelným subjektom v oblasti nezávislej kultúry, ale aj k najoceňovanejším slovenskými divadlám vo všeobecnosti,“ uviedli. Za zachovanie A4 sa vyjadrili aj spisovateľ Michal Hvorecký, vydavateľ Koloman Kertész Bagala.
Zástupcovia víťazného združenia Cylinder však tvrdia, že alternatívnu ponuku z Véčka nevytláčajú. „Bude tam priestor aj pre alternatívne druhy umenia. Naša predstava musí dať priestor širokému spektru,“ hovorí Alexander Gerič.
Podobne sa vyjadril aj ďalší z patrónov projektu, herec Marián Slovák. Okrem neho projekt podporuje aj hudobník a moderátor Ľubomír Belák či humorista Milan Markovič. Ten sa k tomu vyjadrič nechcel, rozhovory cez telefón vraj neposkytuje.
Marián Slovák: A4 nechceme vyhnať
V silnej ére Véčka tam spieval rockové pesničky, teraz sa tam možno vráti ako herec.
Prečo ste sa zapojili do tohto projektu?
„Podporil som plán dostať do Véčka multikultúrny program. Pomôžem v divadelných alebo maloscénických projektoch.“
Budete tam aj hrať?
„Teoreticky je to možné. Ale mohol by som tam existovať ako poradca pre divadelnú sekciu. Budem sa snažiť, aby tam hrali aj ľudia mimobratislavskí.“
Viacerí proti odsťahovaniu A4 protestujú.
„Počul som o nejakom proteste, ale nikto ich odtiaľ nevyháňa. Prihlásili sme sa ako nové občianske združenie, konkurz sme vyhrali a budeme sa snažiť z Véčka urobiť niečo, čo bude mať rôzne programy od muziky cez divadelné malé scény, rozhovory...“
Vaše združenie však vniklo len päť dní pred uzávierkou súťaže...
„Založili sme združenie, keď sme sa dozvedeli, že tam končí obdobie prenájmu. Vôbec neprekáža, či päť, či sedem dní pred tým. Vypracovali sme materiál a stihli sme to. Ľudia z divadelného, hudobného
a iného prostredia sme sa dohodli, že skúsime obnoviť tradíciu Véčka. Nechcem kritizovať, čo tam bolo, ale my máme na to iný pohľad.“