SENEC. Na konci roka sa vo väčšine slovenských miest preberá téma zvyšovania poplatkov za vývoz odpadu. Otázka neobišla ani Senec. Výsledkom rozhodnutia mestského zastupiteľstva je, že komunálny a drobný stavebný odpad pôjde hore o 17 percent.
Mestskí úradníci pôvodne navrhovali o 12 percent, ale Klub nezávislných poslancov prišiel s vyšším číslom.
V meste sú tri sadzby, týkajú sa poplatkov za odpad - osobitná sadzba na Slnečných jazerách počas dovolenkovej sezóny, sadzba pre podnikateľov na území mesta a hlavná sadzba pre obyvateľstvo.
Poslanci pôvodný návrh navýšili
V tomto roku sa platilo 0,047 eura, ak človek mal vlastnú smetnú nádobu. Mestský úrad navrhoval zvýšenie na 0,052 eura na osobu, ale poslanci navrhli konečnú sumu 0,055 eur a obdobné percentné zvýšenie na ostatné sadzby.
Spolu by si tak mesto mohlo prilepšiť o desiatky tisíc eur ročne. Za návrh hlasovali všetci poslanci, okrem troch, ktorí sa zdržali.
Dôvodom má byť, že suma 2,92 eura na rok nie je nijako drastická. Niekoľkokrát zaznelo z poslaneckých stoličiek dokonca, že je to smiešna suma. Poslanec Maroš Ožvald sa pýtal, či je možné, žeby sa nezvyšovalo pre domácich obyvateľov, ale len tým, ktorí v Senci nemajú trvalé bydlisko. Zákon vraj ale neumožňuje takto selektovať ľudí.
Ľudia s prechodným pobytom odpad neplatia
Ďalším argumentom je, že tí, čo prechodne bývajú v Senci, platia odpad v mieste svojho trvalého bydliska.
Poslanec Gabriel Agárdy poznamenal, že v meste je asi 2000 ľudí, ktorí nemajú prihlásený pobyt, neplatia miestne dane a poplatky, ale služby mesta využívajú. Podľa neho by sa mali zástupcovia ľudí touto otázkou v budúcnosti zaoberať, aby mesto vyberalo peniaze aj od týchto obyvateľov.
Súvisiacou otázkou s vyvážaním smetných nádob je veľkoobjemový odvoz odpadu. Na konci roku 2011 sa musel upravovať mestský rozpočet kvôli tomu, že v tejto kapitole vyskočila suma, s ktorou sa pôvodne nerátalo.
Primátor poznamenal, že to je kvôli tomu, že pri jarnom a jesennom upratovaní sa nedá dopredu odhadnúť, koľko odpadu sa ľudia zbavia.
V tomto roku vyhádzali občania 350 ton nepotrebných vecí, o 50 ton viac ako naposledy. Vyvážať veľkoobjemový odpad v kontajneroch vyplýva obciam zo zákona najmenej dvakrát do roka.
Kontajnery sa nedajú strážiť
V tomto čase vraj niektorí obyvatelia zneužívajú kontajnery na to, aby sa zbavili veľkých kusov odpadu, ako sú napríklad rozbúrané jadrá bytov či popílené stromy. Na toto ale kontajnery nie sú určené a ľudia sa takto zbavujú odpadov najmä po nociach. Stráženie kontajnerov je technický nemožné, pretože ich je v meste 30, čiže za tri dni by ich muselo strážiť 90 ľudí.
Kontajnery sa podľa primátora Kvála vyvážajú priebežne, čiže zníženie ich počtu by neznížilo náklady. Služba sa zrušiť nedá.
Mesto sa napokon s odpadom musí vysporiadať tak či tak - lebo ak nie sú kontajnery, ľudia vraj vyhadzujú odpadky do jarkov a pracovníci komunálnych služieb majú potom len viac roboty.