Riaditeľ Pamingu Jozef Hrabina odkrýva scenár výmeny vedenia v mestských organizáciách. O zrušení organizáciu ani zamestnancov nikto neinformoval. Konkurzy vraj mali víťazov vopred.
BRATISLAVA. Bratislavskí poslanci majú vo štvrtok rokovať o zrušení Pamingu, mestskej organizácie, ktorá má zachraňovať a obnovovať nehnuteľné kultúrne pamiatky mesta. Dôvodom je podľa primátora Milana Ftáčnika (nezávislý s podporou Smeru) šetrenie.
Paming, mestský investor pamiatkovej obnovy, sa má zlúčiť s GIBom, Generálnym investorom Bratislavy, vytvoriť sa tu má špeciálna sekcia.
Informácie z novín Čo robí Paming? 1990 – Bratislava založila Paming zabezpečuje projektové, inžinierske, organizačné a dodávateľské činnosti pri záchrane a obnove najmä nehnuteľných kultúrnych pamiatok, ktoré vlastní mesto zabezpečuje aj výstavbu nových stavieb vymedzených v klasifikácii stavieb ako budovy, inžinierske stavby, nebytové budovy a komplexné priemyslové stavby, spravuje, prevádzkuje, robí údržbu, obnovu a výstavbu fontán, pomníkov, pamätníkov a pamätných tabúľ, spravuje, prevádzkuje, robí údržbu a obnovu vojnových hrobov vo vlastníctve hlavného mesta, robí údržbu a stará sa o o zeleň vo zverených objektoch, plochách a verejných priestranstvách súvisiacich s nimi. lut
Riaditeľ Pamingu Jozef Hrabina hovorí, že o rušení organizácie, ktorej šéfuje, sa dozvedel až z denníka SME. O zámere ho vraj z magistrátu nikto neinformoval. Podobne sa o tom dozvedeli aj zamestnanci organizácie, ktorí tak možno prídu o prácu.
Hrabina vraví, že za dôvodom rušenia nie je šetrenie, ale politika a dohody strán v zastupiteľstve.
Konkurzy na riaditeľov mestských organizácií, medzi ktorými bola aj výmena riaditeľa Pamingu, označil za nevydarené z pohľadu strán v zastupiteľstve.
„Ak Paming zrušia, tak hlavným dôvodom je to, že výsledky konkurzov, vyhlásené na piatich riaditeľov mestských organizácií boli v súlade s očakávaním strán iba v prípade GIB-u a STaRZu. V prípade Pamingu a Marianumu nevyhrali pôvodní nominanti strán z júnového zastupiteľstva. Súčasného riaditeľa BKIS si osvojilo KDH. Takže bolo treba nájsť iné riešenie na dosadenie svojich,“ tvrdí Hrabina.
Niečo za niečo Riaditeľa Pamingu chcelo mesto najskôr meniť priamym dosadením a bez konkurzu. Okrem Pamingu išlo aj o výmenu vedenia v STaRZe a Marianume a vymenovanie riaditeľky v GIBe. Po dlhej diskusii poslancov návrh nakoniec v júni tohto roku primátor stiahol.
Hrabina vraví, že Ftáčnik to vtedy urobil preto, lebo poslanci porušili dohodu a za námestníka mu nezvolili Jána Budaja (DÚ, Zmena zdola), ako primátor navrhoval. V ten istý deň poslanci totiž opätovne v tajnej voľbe nedali Budajovi dostatok hlasov.
Primátorov hovorca Ľubomír Andrassy to popiera. „Spájať hlasovanie o viceprimátorovi s personálnymi zmenami v mestských organizáciách je len a len účelová vec.“
To, že existovala nejaká dohoda v zastupiteľstve, však Andrássy nevyvrátil.
„Počas prerokovania návrhov došlo k porušeniu predchádzajúcich dohôd zo strany poslaneckých klubov, poslanci nepodporili vlastné návrhy a preto sa primátor rozhodol stiahnuť všetky personálne návrhy a pristúpiť k obsadzovaniu postov riaditeľov cez výberové konania.“
Vyvolení nevyhrali Po neúspešnom dosadení vypísalo mesto začiatkom septembra konkurzy. Hľadalo riaditeľa pre STaRZ, GIB, Paming, mestské pohrebníctvo Marianum a BKIS, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.
Hoci konkurzy mali svojich víťazov, vedenie v organizácii sa nezmenilo.
SDKÚ výberové konania koncom októbra spochybnilo a strana žiadala nové konkurzy.
Marián Greksa (SaS) už vtedy hovoril, že dôvodom je aj to, že v konkurze na BKIS nevyhral kandidát, ktorého si strana predstavovala. "Po prvom kole si na mňa počkal a povedal, aby som rozmýšľal pravicovo," tvrdí Greksa.
Paming: Páčivé riešenie Paming v posledných rokoch obnovoval - Starú radnicu, Devín, Apponyiho palác, Mirbachov palác, kostol Klarisiek, vojenský cintorín Kopčany....
Stará sa o 54 fontán a 149 pomníkov a pamätníkov. medzi nimi je Slavín, pamätník na Námestí SNP, vojnový cintorín Kopčany, Hradný vrch...
V dôvodovej správe k materiálu na zrušenie Pamingu sa ako dôvod uvádza šetrenie. Menej peňazí vraj mesto minie na prevádzku organizácie – elektrinu, plyn a vodu, no aj cestovné, poštovné či materiál.
Paming sídli na jednom poschodí mestskej budovy na Laurinskej v centre mesta. Hrabina hovorí, že šetrenie je otázne. Pravdepodobnejšie je, že náklady narastú.
V Pamingu robí 12,6 zamestnanca vrátane upratovačky. „Mám prepúšťať, aby som ušetril?“ pýta sa Hrabina. „Jedna zamestnankyňa má na starosti hrad Devín, druhá hradbový a parkanový múr, ďalší Klarisky a ďalší Apponyiho palác a Starú radnicu a podobne. Dnes ich prepustíte a keď sa niečo stane, kde ich budete zháňať? Dnes síce nemáme peniaze na obnovu, ale máme stavby po ukončení, kde vedieme reklamačné konania a máme stavby v príprave alebo prerušené, ktoré sme nemohli odovzdať a musíme sa o ne starať. Paming sa navyše stará o 54 fontán a 149 pomníkov a pamätníkov. Je dnes páčivé povedať ideme zrušiť, aby sme ušetrili.“
Ušetrí sa podľa Hrabinu možno na plate riaditeľa, no ten budú musieť dať námestníkovi, ktorý v GIBe bude viesť novú sekciu, kam presunú činnosť Pamingu.
Paming robil obnovu Devína, tá sa však stopla - čítaj viac
Víťaz Petrek Hrabina sa do konkurzu na riaditeľa Pamingu nehlásil. „Nikto neuviedol ani jeden vecný dôvod na moje odvolanie. Keďže tam nebol vecný dôvod išlo iba o politické dôvody,“ tvrdí.
Súťaž vyhral bývalý starosta Starého Mesta Andrej Petrek, ktorý to vraj vyhrať nemal.
Dnešný riaditeľ Pamingu priznáva, že aj on bol na miesto dosadení politickou stranou. Do Pamingu ho nominovala SDKÚ. Neskôr z SDKÚ po rozpustení Bratislavskej organizácie vystúpil. „Ale dnes po štyroch rokoch by sa mali hodnotiť výsledky a ja nemám ani komu zložiť účty lebo to politikov nezaujíma.“
Ticho po konkurzoch Čo bude s víťazmi konkurzov, ktorých poslanci koncom októbra neschválili, je dnes nejasné. Nové výberové konania mesto zatiaľ nevypísalo.
Andrassy hovorí, že výberové konania zablokovali poslanci. „Poslanci nielen vo volebnom období, ale i dnes vo verbálnych vyjadreniach presadzujú konkurzy, pri reálnych krokoch sa však správajú opačne. K odvolaniu a vymenovaniu nového riaditeľa je potrebný súhlas zastupiteľstva. A v tomto bode zatiaľ poslanci nepovedali ako ďalej."
Predseda najsilnejšieho politického klub na mesta Ivo Nesrovnal (SDKÚ a Most-Híd) nesúhlasí. Povedal, že návrh na riaditeľov organizácií predkladá primátor. „My čakáme, no nekoná.“
Rovnako sa vyjadrila aj Jarmila Tvrdá (šéfka KDH).
Aký bol podľa Hrabinu scenár pri organizáciách
1. Paming zrušíme a Mariannum pretransformujeme na obchodnú spoločnosť.
2. Činnosti Pamingu aj so zamestnancami presunieme na GIB, kde k tomu vytvoríme novú sekciu a tam si dosadíme svojho námestníka.
3. O šéfovi Marianum, s. s r.o. už nebude rozhodovať MsZ ale tí istí poslanci ako jediný spoločník, takže aké konkurzy.
4. Dosadíme našich víťazov konkurzov do STaRZu a GIBu