BRATISLAVA. Bratislava vykazuje vysoký nárast počtu lôžok pre turistov, a to až o 5,8 percenta. Obsadila dokonca piatu pozíciu spomedzi 24 európskych hlavných miest. Vyplýva to zo štúdie spoločnosti Roland Berger Strategy Consultants. Rebríčku vedie Ľubľana s viac ako jedenásťpercentným rastom, nasledujú Talinn a Istanbul.
Vývoj počtu lôžok je dobrým indikátorom, na základe ktorého je možné odvodiť, či súkromní investori vkladajú dôveru do daného trhu. "Z toho však rozhodne nie je možné vyvodzovať, že vyšší počet lôžok by automaticky znamenal vyššie ceny a lepšiu vyťaženosť," uvádza sa v štúdii. Paríž a Londýn vedú rebríčku výnosov na jednu dostupnú izbu. Praha spolu s Madridom a Berlínom čelia, ako podpriemerným cenám izieb, tak aj ich podpriemernej obsadenosti.
Štúdia sa zaoberala aj atraktívnosťou jednotlivých miest. Celkovým víťazom rebríčku najatraktívnejších destinácií sa stal Paríž, nasledovaný Amsterdamom a Rímom. Viedeň sa v rebríčku umiestnila na piatom mieste, Praha na deviatom.
Londýn a Paríž sú s 48,7, resp. 35,8 mil. prenocovaní na špičke v Európe v roku 2010. Hneď za nimi sa umiestnili Berlín, Rím a Madrid. Najväčší priemerný rast prenocovaní v rokoch 2005 až 2010 dosiahol Berlín, konkrétne o 7 %. Nasledujú ho Stockholm a Ľubľana. Viedeň s rastom o 4,3 % skončila na 6. mieste a Praha sa s iba 1,5% pohybuje v druhej polovici rebríčka.
Londýn a Paríž sú pritom mestá, ktoré sú najlepšie dostupné letecky. To vychádza tiež z toho, že v nich majú silnú pozíciu nízkonákladoví dopravcovia, ktorí sa v poslednej dekáde stali dôležitým motorom pre rozvoj turizmu. "Všetky mestá bez veľkého letiska budú mať do budúcnosti ťažkú úlohu udržať sa na rastovej krivke", varuje Constantin Kinský, riaditeľ spoločnosti Roland Berger. Mestá ako Viedeň, Berlín, Amsterdam alebo Londýn si v minulosti vypracovali jasnú stratégiu a dokázali sa jasne profilovať na trhu.
"Táto práca bola odmenená, pretože ako počty návštev, tak prenocovania sa od roku 2005 vyvíjajú podstatne lepšie", skonštatoval Kinský. Práve v mestách so silným rastom turizmu je venovaná veľká pozornosť marketingu a vnútorným opatreniam. "Pokiaľ nie sú obyvatelia mesta pozitívne naladení voči turistom, nepomôže z dlhodobého hľadiska ani najlepšia reklama," dodal Kinský. Iba 7 z hodnotených 24 miest má dostupnú vypracovanú stratégiu pre rozvoj cestovného ruchu, teda ani nie jedna tretina.