BRATISLAVA. Slovenskí skauti v sobotu vo večerných hodinách, už tradične ako každý rok pred vianočnými sviatkami, priniesli do Prezidentského paláca Betlehemské svetlo. Prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi s manželkou Silviou ho odovzdali hneď potom, ako ho vo Viedni v Kostole Sv. Rodiny odpálili dolnokubínski skauti z družiny Bobrov.
Svetielko budú ďalej deti zo skautských oddielov roznášať po celom Slovensku. O osem dní Betlehemský plamienok vlakmi rozvezú do 300 miest a obcí po celom Slovensku. Už po 18-krát zasvieti aj na najvyššie obývanom mieste na Slovensku, v observatóriu na Lomnickom štíte.
Podľa hlavy štátu skutočnosť, že skauti roznášajú Betlehemské svetlo už 22 rokov svedčí o tom, že to nie je len tak náhodou, ale že skauti majú svoju predstavu a myšlienku. "Chodiť po svete a šíriť medzi ľuďmi myšlienku o láske, o spravodlivosti a spokojnosti. A čo je dnes veľmi dôležité o solidarite a o pomoci pre tých, ktorí nemajú každý deň zo života radosť a ktorí potrebujú povzbudiť," poukázal vo svojom príhovore pri ich prijatí.
Ako poukázal náčelník Slovenského skautingu Ľubomír Ondrušek, skauti dúfajú, že každým odpálením sa rozšíri na celom Slovensku myšlienka pokoja, ľudského porozumenia a lásky. Svetlo z Betlehema sa odovzdáva odpálením plamienka zo sviečky na sviečku.
"Naším cieľom je odovzdať plamienok z Betlehema čo najväčšiemu počtu ľudí, aby tento symbol ľudskej lásky, pokoja, jednoty a porozumenia zavítal počas týchto Vianoc aj k tým, ku ktorým sa doteraz nedostal. Tak, ako tento plamienok spája ľudí, chceme spojiť aj Slovensko s ostatnými krajinami a vytvoriť symbolickú reťaz svetla," povedal koordinátor betlehemskej akcie Juraj Blichár.
Plamienok odpaľuje každý rok z miesta narodenia Ježiša Krista dievča alebo chlapec z Rakúska, ktorý sa pre svoje príkladné správanie a ochotu pomáhať spolužiakom stal Dieťaťom svetla. Tento rok bol plamienok odpálený 21. novembra v Bazilike Narodenia Pána 11-ročnou Sarah z dedinky v Hornom Rakúsku, ktorá je dobrovoľníčkou mladých hasičov, miništrantkou a aktívne sa zapája do rozvojových projektov pomoci organizovaných školou.
Tradíciu roznášať plamienok založili v susednom Rakúsku. Na Slovensku sa tento zvyk rozšíril po roku 1990.