
Od prvého februára sa do projektu integrovanej dopravy zapojila aj Slovenská autobusová doprava. Cestujúci môžu jej autobusy využívať na trati stanica Mlynské nivy – Záhorská Bystrica. FOTO SME – PAVOL MAJER
1999 začínali experiment s bratislavskou integrovanou dopravou, chceli sme zmazať prehlbujúci sa rozdiel, zvýšiť atraktívnosť a kvalitu mestskej hromadnej dopravy,“ povedal Oto Mošovský z magistrátu.
Pridali sa autobusy
Počas experimentu mohli cestujúci s celosieťovým predplatným lístkom na MHD doplneným o kupón na integrovanú dopravu cestovať na území mesta vo všetkých osobných a zrýchlených vlakoch Železníc SR, pričom mali k dispozícii 13 železničných staníc. Vlaky boli zreteľne označené. Kupón na integrovanú dopravu má hodnotu 150 korún, ale cestujúci zaplatí iba 50 korún. Ostatné náklady rovnakým dielom platia železnice a mesto.
„Už po dvoch mesiacoch sme v prieskumoch zistili, že integrácia dopravy pomohla zvýšiť podiel cestujúcich v mestskej hromadnej doprave.“
Počas prvých dvoch mesiacov si kupóny na integrovanú dopravu kúpilo 859 cestujúcich. Najviac ich bolo zo Záhoria. Až 77,7 percenta. Najmenej, iba 0,7 percenta bolo od Dunajskej Stredy. Z ankety medzi cestujúcimi vyplynulo, že by okrem vlakov privítali aj využitie autobusov.
„Aj preto sme sa od 1. februára dohodli so Slovenskou autobusovou dopravou, že cestujúci môžu ako súčasť integrovanej dopravy využívať aj autobusy na trati stanica Mlynské nivy – Záhorská Bystrica. Práve tu bolo najväčšie percentuálne využitie. V praxi to znamená, že cestujúci, ktorý má kupón na integrovanú dopravu a cestuje napríklad do Malaciek, zaplatí iba cestu od Záhorskej Bystrice po Malacky,“ povedal Oto Mošovský.
Majú pribudnúť zastávky
Počas prvého polroka 2002 predali na integrovanú dopravu 5598 kupónov. Najviac ju využívajú cestujúci zo Záhoria. Snahou je, aby sa zväčšoval aj podiel Bratislavčanov. „Snažíme sa dostať čo najviac informácií medzi ľudí. Bratislavčania nájdu všetky novinky na letákoch na zastávkach, na železničných staniciach i autobusovej stanici. Veľmi nám pomáhajú aj regionálne noviny a noviny mestských častí,“ dodal Mošovský. Podľa informácií z magistrátu v ďalšej etape sa uvažuje o vytvorení organizácie, ktorá by koordinovala všetkých zúčastnených prepravcov. Postupne by sa vytvorili nové zastávky a mohli by pribudnúť i autobusy a možno aj vlaky, pretože teraz sa využívajú iba ich voľné kapacity.
PROKOP SLOVÁČEK