Potkany sa tradične objavujú na miestach, kde sa stavia, teraz je to najmä novostavba Slovenského národného divadla, okolie Presscentra a miesta, kde sa opravuje kanalizácia. Pred dokončením Národnej banky sa potkany objavili aj tam. Výkopmi sa totiž otvoria potkanom cesty na povrch. Potkanov je viac aj v starých neobývaných budovách. Tých však v centre ubúda.
„Vlani sa v Starom Meste podarilo po viacerých rokoch výraznejšie potlačiť výskyt hlodavcov, najmä myší a hrabošov. Stále však zostávajú niektoré lokality, kde je zvýšený výskyt, napríklad v okolí parkoviska na Žilinskej ulici, v blízkosti novostavby SND, na Jozefskej ulici alebo v okolí amfiteátra na Hriňovskej ulici,“ povedal nám hovorca staromestského starostu Milan Vajda. Hrabošov bolo na jar veľa najmä v parkoch – na Námestí slobody a na ulici K železnej studničke.
Celkovo však potkany v meste nie sú premnožené, veľa ich bolo tento rok na jar, prežiť im pomohlo počasie – dlhá teplá jeseň a mierna zima. Ako hovorí Elena Peťková z miestneho úradu Staré Mesto, potkanov je o 80 percent menej ako v 90. rokoch. Vtedy sa asi päť rokov po revolúcii v Bratislave nederatizovalo, kým mesto neprenieslo tieto kompetencie na mestské časti.
Staré Mesto aj ďalšie mestské časti deratizujú vždy na jar a na jeseň. Samospráva sa stará o verejné priestory a majiteľov súkromných pozemkov a budov – najmä však prevádzkarov reštaurácií, školské jedálne, ale aj vodárne a kanalizácie – vyzve, aby deratizovali v rovnakom čase. Pomôcť môžu aj obyvatelia, ak chcú deratizovať svoje pivnice a potrebujú pomoc, zoznam firiem im poskytnú na okresnom úrade alebo v Štátnom zdravotnom ústave. Dôležité je tiež udržiavať poriadok v pivniciach, nedávať zvieratám krmivo v okolí obytných domov a v pivniciach a zbytočne neposkytovať zdroje potravy pre potkany, napríklad vylievaním zvyškov jedál do WC alebo voľným skladovaním vo dvoroch, pivniciach a na balkónoch. (haj)