SLOVENSKÝ GROB. LIMBACH. Od novembra ukladá novela zákona o veterinárnej starostlivosti obciam a mestám zabezpečovať odchyt túlavých zvierat. Podľa inšpektorky Slobody zvierat, ktorá obciam a mestám ponúkla svoje služby, uzatvorili zmluvu s tromi obciam v regióne. Odchyt už vykonávajú v Bernolákove, Dunajskej Lužnej a Chorvátskom Grobe.
Väčšinou sa túlali „domáce“
Do minulej stredy prišli starostovi obce Slovenský Grob Jánovi Juranovi už tri ponuky na vykonávanie odchytu psov v ich obci, medzi nimi aj od Slobody zvierat. „Teraz musíme urobiť výberové konanie a potom uzatvoriť zmluvu,“ hovorí starosta.
Novela zákona prináša podľa jeho slov obciam a mestám ďalšiu povinnosť, ktorú si musia samosprávy zaplatiť zo svojho rozpočtu. „Zaskočilo ma, že sme to zo zákona nútení splniť, a štát na to nedal ani korunu.“
Ako Ján Juran hovorí, obec na to peniaze v budúcoročnom rozpočte nemá, no zabezpečiť to musí. Podľa informácií, ktoré má, odchyt jedného psa stojí viac ako 50 eur.
V obci sa občas nejaký pes potuluje. Väčšinou ide podľa starostu o miestnych psov. „Doteraz sme to riešili tak, že sme psov umiestnili do ohrady pri obecnom úrade. Keďže približne viem, kto má akého psa, pracovníčka obecného úradu potom kontaktovala majiteľa telefonicky,“ opisuje Ján Juran postup.
Ak sa našiel pes, ktorý nemal obecný žetón, vyzývali obyvateľov prostredníctvom obecného rozhlasu. Takto našli napríklad dvoch vlčiakov. „Do opatery si ich vzal miestny cvičiteľ psov. „Vycvičil ich a nakoniec sa nám ich podarilo umiestniť,“ hovorí starosta.
V minulosti sa obec snažila riešiť odchyt psov prostredníctvom seneckého zverolekára, no finančne to bolo podľa starostu príliš nákladné.
Ponukami na odchyt túlavých zvierat sa budú v najbližšej dobe zaoberať aj v obci Limbach. „Momentálne k tomu pripravujeme všeobecne záväzné nariadenie,“ povedala starostka obce Anna Hrustičová. Ako dodala, odchyt je pre obec drahá služba, ktorá si vyžaduje, aby sa tým seriózne zaoberali.
Až po sprísnení
Inšpektorka zo Slobody zvierat Romana Březinová hovorí, že každé zlepšenie zákona v oblasti ochrany zvierat združenie víta. „Ochrana zvierat by mala mať svoj samostatný zákon, a nie len jeden paragraf a vykonávacie vyhlášky.“
Inšpektorka dúfa, že novelou zákona o veterinárnej starostlivosti končí doterajšie protizákonné riešenie strieľaním psov, ktoré niektorí starostovia s obľubou využívajú.
Náklady na odchyt túlavých zvierat sa podľa Romany Březinovej dajú znížiť, treba však hľadať zdroje tam, kde sú. „Aj v tomto Sloboda zvierat pomáha starostom. Vypracovali sme projekt pod názvom Ako dostať psov v obci pod kontrolu, ktorý je k dispozícii na našej web stránke.“
Cena za odchyt závisí od vzdialenosti obce. Rozdiel spočíva aj v tom, či odchyt zabezpečuje obec a pracovník Slobody zvierat ho už len prevezme, alebo odchyt vykoná združenie.
„Novela tiež upravuje podporu zo strany obcí pre zariadenia, v ktorých sú odchytené zvieratá umiestnené. Cena sa preto môže skladať z dvoch častí, a to pevnej a pohyblivej za každé odchytené zviera. Prevádzka útulku nie je zadarmo a je ju treba zabezpečiť,“ vysvetľuje inšpektorka.
Ako dodáva, odchytené zvieratá ani z dôvodu dĺžky pobytu v útulku nezabíjajú a až do ich umiestnenia hradia všetky náklady spojené s pobytom len z vlastných prostriedkov.
Sloboda zvierat má uzatvorené zmluvy s tromi obcami v regióne. Ako Romana Březinová hovorí, pred prijatím novely väčšina obcí nebola ochotná platiť za odchyt. „Vôbec to neriešili a dôsledky je vidno. Musela prísť sprísnená právna úprava, aby si starostovia túto povinnosť splnili.“
LACNEJŠIA PREVENCIA
nezameniteľná identifikácia zvieraťa mikročipom
trvalé zabránenie rozmnožovanie psov, a to kastráciou
dôsledná evidencia psov a výber daní za psa
prostredníctvom daní motivovať chovateľov k aplikácii mikročipu a kastráciám
Zdroj: SLOBODA ZVIERAT