BRATISLAVA. Pani Dombošová zamýšľala kúpiť dvojizbový byt. Asi mesiac chodila po bytoch, videla ich asi päťšesťťýždenne. Nakoniec kúpila trojizbový byt v Karlovej Vsi za 97-tisíc eur s rozlohou 74 štvorcových metrov.
„Mali sme cenový strop 100-tisíc. A pod 90-tisíc sa byt podľa našich predstáv nedal zohnať,“ hovorí majiteľka bytu. Väčšina ponúkaných dvojizbákov mala kuchyňu ako súčasť jednej izby. „Bytov s kuchyňou zvlášť bolo minimálne,“ hovorí Dombošová, ktorá uvažovala nad bytom v Starom Meste, Ružinove alebo Karlovej Vsi.
Čiastočne zrekonštruovaný starší byt kupovala začiatkom roka. Podobné byty v lokalite sa aj dnes ponúkajú v cene od 90-tisíc eur.
„Ľudia hľadali pred časom byty v pôvodnom stave, dnes sú žiadané čo najviac zrekonštruované byty. Murované jadro je dnes takmer podmienkou,“ hovorí realitná maklérka Ružena Kovalčíková zo SiKo reality.
Najžiadanejšie lokality
Najväčší záujem je o bývanie v Starom Meste, Ružinove, Karlovej Vsi a v Novom Meste.
„Dobre sa v poslednom čase predáva aj Petržalka,“ hovorí maklérka. „Nie však všetko a nie všade,“ prízvukuje. Záujem je najmä o byty na začiatku Petržalky. „Predávajú sa dobre garsónky, dvojgarsónky aj trojizbové byty,“ vymenúva.
O štvorizbové byty nie je veľký záujem. „Predávajú sa najmä tie, ktoré majú nejakú pridanú hodnotu – výhľad na Draždiak, dostihovú dráhu či jednoduchú dostupnosť hrádze.“
Z hľadiska záujmu o novostavby sú podľa Michala Zajíčka, analytika realitnej spoločnosti Lexxus, atraktívne všetky časti piateho okresu. Predali tam v poslednom období najviac bytov hneď po Bratislave II. Ružinov je dlhodobo obľúbený – je blízko centra, s množstvom zelene a vodnými plochami, školami, s nemocnicou a nižšou zástavbou než iné sídliská. Za Petržalku hovoria športoviská, aj dostupnosť, školy a obchodné centrá od Auparku cez Tesco po Carrefour.
Nový alebo starší?
Trh nových bytov či projektov sa najmä v poslednom roku prelína s trhom starších bytov. Stále platí, že ceny starších bytov sú nižšie ako ceny rovnako veľkých bytov v novostavbe v tej istej lokalite.
„Neplatí to však vždy. Sú lokality, kde novostavba vyrastie len ťažko, a preto tam staršie byty stoja často viac ako byt v najbližšej novostavbe situovanej v tej istej mestskej časti,“ hovorí Zajíček. To sa týka napríklad okolia Hradu.
Nové byty sa scvrkli
V novostavbách v Bratislave sú najžiadanejšie byty stredného formátu s dvomi až tromi izbami. Najviac sa predávajú dvojizbové byty, a to najmä v Ružinove a v Petržalke. Vyplýva to z pravidelných analýz realitného trhu spoločnosti Lexxus.
Priemerná cena predaného bytu sa pohybovala na úrovni tesne nad 131-tisíc eur vrátane DPH.
Dopytu po menších bytoch sa prispôsobujú aj developeri. „Trojizbové byty už nemajú 120, ale 60 až 70 štvorcových metrov,“ povedal nedávno prezident asociácie realitných kancelárií NARKS Ľubomír Kardoš.
Veľkometrážne byty v novostavbách sú pri súčasných cenách nepredajné.
„Na druhej strane sú žiadané projekty s ponukou menších až stredne veľkých bytov v dobre dopravne obslúžených lokalitách s občianskou vybavenosťou za ceny od 40- do 150-tisíc eur,“ hovorí Michal Zajíček z Lexxusu.
Autor: Viera Juhászová (tasr)