SME

Nové Mesto potrápili majstrovstvá aj štadión

Tabule, zhromaždenia aj Facebook. Nové Mesto začalo komunikovať.

Nové Mesto spoznali aj fanúšikovia.Nové Mesto spoznali aj fanúšikovia. (Zdroj: SME)

Nové Mesto obyvateľov: 38­tisíc; je v 3. okrese – časti Nové Mesto a Vinohrady; starosta: Rudolf Kusý (nezávislý) v zastupiteľstve má väčšinu 14 z 25 hlasov koalícia pravice

NOVÉ MESTO. Výraznými zmenami po komunálnych voľbách prešlo Nové Mesto. Najmladší bratislavský starosta, 35­ročný Rudolf Kusý (nezávislý) vymenil Richarda Frimmela, ktorý Novému Mestu šéfoval už od roku 1994.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S občianskym aktivistom Kusým, ktorý pred voľbami vystupoval proti výstavbe na úkor zelene, sa Nové Mesto snaží otvoriť ľuďom. Starosta organizuje verejné zhromaždenia, lepšia je aj informovanosť.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia mohli riešiť park „Pre mňa a pre mnohých Novomešťanov bolo novou skúsenosťou stretnutie občanov s architektmi v parku na Račianskom mýte, kde sme riešili budúcu víziu tohto parku,“ hovorí Novomešťanka Zora Pauliniová, konzultantka pre verejné priestory. „V Bratislave nebolo zvykom, že by občania prezentovali svoje predstavy a architekti ich počúvali. Teším sa aj z rozbiehajúcej sa komunikácie o cyklodoprave.“

Pauliniová dodáva, že jej ešte chýba systémové riešenie bezbariérovosti a pohybu peších.

„Nie je to síce priamo zodpovednosťou starostu, ale som zhrozená, že pre rôzne projekty je veľká časť ulíc rozkopaná. Ak zrátam čas, keď boli chodníky v mojom okolí rozbité, tak ide celkovo o šesť mesiacov z celého roka.“

Nie je kde parkovať Archeologička Tatiana Štefanovičová, ktorá v roku 2010 kandidovala za miestnu poslankyňu v Novom Meste, hovorí, že sa jej páči nová úprava Kuchajdy a bezplatné sprístupnenie jazera.

SkryťVypnúť reklamu

„Negatívom asi je, že chýbajú parkovacie miesta v areáli nového štadióna.“

Podobný problém má podľa Štefanovičovej aj okolie nemocnice na Kramároch.

Kolaudácia narýchlo Zimný štadión a jeho kolaudácia, hotel načierno v susedstve a hokejové majstrovstvá boli skúškou nielen pre dopravu v meste, ale aj pre mladého starostu. Kusý priznáva, že štadión bol jeho nočnou morou.

Kolaudáciu štadióna aj hotela robili v poslednej chvíli pred majstrovstvami.

„Zimák bol kolaudovaný s tým, že bude používaný do desiatej. Každý, kto chce dlhšiu prevádzku, musí požiadať o výnimku.“

Starosta dnes vraví, že šampionát zásadne život Novomešťanov neobmedzil. „Občas sme síce riešili problémy, s ktorými sme nemohli počítať. Napríklad, keď sa do zóny s obmedzenou dopravou potreboval dostať ženích po nevestu a deň pred svadbou zistil, že nemá povolenie. Samozrejme, že sme mu vyšli v ústrety,“ hovorí starosta Kusý.

SkryťVypnúť reklamu

Kusý: Spoj MHD škrtli bez nás

Pomôcť bezdomovcom majú Milosrdní bratia, zo Snežienky môže byť malá reštaurácia, a nie hotel, hovorí starosta Nového Mesta RUDOLF KUSÝ.

Pred voľbami ste tvrdili, že zapojíte do rozhodovania v mestskej časti aj Novomešťanov? Podarilo sa vám to? Ako?

„Osvedčili sa nám verejné stretnutia s obyvateľmi, kde riešime problémy miestnej komunity. Takto sme riešili otázky výstavby Zimného štadióna, výstavby na Bielom Kríži, na Kramároch či výstavbu detského ihriska na Teplickej. Zlepšili sme aj samotnú komunikáciu úradu: rozšírili sme počet informačných tabúľ, intenzívne komunikujem cez facebook, či obecný časopis.“

Hneď v prvom roku vášho „starostovania“ vás čakala ťažká skúška – majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Je niečo v súvislosti s podujatím, čo podľa vás mestská časť nezvládla?

„Príprave Nového Mesta na šampionát sme venovali maximálnu pozornosť. Počas turnaja, ktorý mu predchádzal, sme zriadili horúcu linku, kde mi mohli ľudia volať podnety a postrehy k doprave a iným problémom. Na zlepšenie dopravy sme vytvorili dve záchytné parkoviská. Aj vďaka tomu šampionát nejako zásadne neobmedzil život Novomešťanov, ktorí žijú v bezprostrednej blízkosti štadióna. Občas sme riešili problémy, s ktorými sme nemohli počítať – to keď sa do zóny s obmedzenou dopravou potreboval dostať ženích po svoju nevestu a deň pred svadbou zistil, že nemá potrebné povolenie. Samozrejme, že sme mu vyšli v ústrety.“

Spomínali ste tiež, že koncerty na zimáku budete povoľovať len do desiatej. Udelili ste výnimky? Koľko a komu?

„Povedal som to inak. Pravda je taká, že stavba bola kolaudovaná s tým, že bude používaná do desiatej. Každý, kto chce dlhšiu prevádzku, musí požiadať o výnimku. Hlučnosť je v to prípade monitorovaná a organizátor musí zabezpečiť vyčistenie priestranstva po podujatí. Aj vďaka tomu, že pravidlá boli nastavené jasne hneď na začiatku, neopakujú sa problémy ako je to v prípade NTC. Výnimka bola udelená niekoľkokrát, napríklad Stingovi.“

Už pred voľbami ste avizovali váš záujem ochrany Bratislavského lesoparku. Odmietate prestavbu Snežienky na hotel. Podarí sa vám to splniť? Dohodli ste sa už s investorom na zmene projektu?

„Odmietal som výstavbu hotelov v lokalite lesoparku. Zároveň hovorím, že Snežienka v súčasnej podobe ruiny je neprijateľná. Konanie bolo zrušené, investor sa odvolal na krajský stavebný úrad. Očakávam, že v blízkej budúcnosti sa stretneme a budeme debatovať o zmene projektu. Akceptovateľné riešenie je málopodlažný objekt, ktorého hlavnou funkciou je reštaurácia.“

Vo vašom volebnom programe hovoríte o problematike bezdomovcov. Spomínate podporu inštitúcií a intenzívnu komunikáciu. Bolo takým riešením aj búranie garáží na Zátiší, nepresunie to len bezdomovcov inam?

„Riešením rozhodne nebolo ponechanie bezdomovcov v garážach, ktoré sa podľa statika mohli kedykoľvek zrútiť. Od začiatku volebného obdobia podporujeme miestnu organizáciu Milosrdní bratia, ktorí priamo na Zátiší s bezdomovcami pracujú. Pred pár dňami dostali od nás ďalšou dotáciu na nákup multikáry, aby mali v rámci pracovnej terapie techniku, ktorá im pomôže pri odpratávaní snehu, čistení ulíc či kosení. Pred časom sme finančne podporili občianske združenie Depaul, v týchto dňoch rokujeme o podpore pre občianske združenie Vagus, ktoré sa zameriava na terénnu sociálnu prácu. Ohlasy obyvateľov Zátišia boli pozitívne, privítali, že po rokoch nečinnosti sa tam začalo niečo robiť.“

Sľubovali ste regulovať výstavbu v mestskej častí a vytváranie územných plánov zón. Začali ste už s prípravou? Aký územný plán by mal vzniknúť?

„V predkladanom rozpočte na budúci rok máme prostriedky na päť územných plánov zón. V tejto chvíli čakáme na schválenie zmien a doplnkov 02 územného plánu mesta, keďže vytvorenie územného plánu zóny si vyžaduje vymedzenie zón v územno-plánovacej dokumentácii mesta.“

Spolu s primátorom ste tiež sľúbili ochranu vinohradov, ako to chcete urobiť?

„S primátorom sme hovorili o tom, že samospráva nemá po zmene vinohradníckeho zákona dosah na vinohrady. Nemá nástroje, ako donútiť vlastníkov pozemkov, aby ich obrábali. Najväčším problémov je, že tí, ktorí vinohrady chrániť nechcú, sú často práve ich vlastníci. Mojou snahou je zachovanie vinohradov pre pestovanie viniča. Aj preto sa Nové Mesto pridalo k memorandu o spolupráci a spoločnom postupe pri ochrane plôch vinohradov na svahoch Malých Karpát.“

Pred voľbami ste hovorili o zavedení linky 51 aj cez víkendy, no stále tak nejazdí. Prečo?

„Linku sa podarilo presadiť a jazdila aj cez víkend až do jesenných škrtov spojov, ktoré neboli konzultované s mestskými časťami a voči ktorému som ostro protestoval. Pôvodne totiž chceli zrušiť celú linku, pričom to je jediný spoj, ktorý do tej štvrte chodí. Keďže očakávame ďalšie škrty v oblasti dopravy, je prvoradé, aby linka ostala. Keď sa situácia normalizuje, budeme riešiť otázku aj ďalších troch liniek, ktoré nejazdia cez víkend. Cieľom je zabezpečiť lepšiu dostupnosť MHD pre Novomešťanov.“

Rudolf Kusý (nezávislý) je najmladším starostom Bratislavy.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Lucia Tkáčiková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  4. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  6. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  7. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 73 896
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 297
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 978
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 315
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 182
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 143
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 207
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 457
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 537
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 61 927
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 786
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 294
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 924
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 493
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 759
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťZatvoriť reklamu