BRATISLAVA. Doprava, životné prostredie, vzdelávanie a voľný čas. Tieto oblasti by mali v budúcom roku zhltnúť najviac peňazí z rozpočtu Bratislavy. Návrh, ktorý dnes médiám predstavil primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) a visí aj na internetovej stránke mesta, musia však ešte schváliť mestskí poslanci.
Rokovať o ňom majú 15. decembra. Do 14. decembra sa k nemu môžu vyjadriť aj obyvatelia.
Viac pre MHD
V návrhu mesto počíta s príjmami a výdavkami vo výške 221 miliónov eur. Najviac 32 percent má ísť podľa Ftáčnika na dopravu. „Zvyšujeme príspevok pre dopravný podnik a začíname splácať staré dlhy voči dopravnému podniku,“ hovorí primátor.
Na chod MHD vyčlenil magistrát 54 miliónov eur. Tento rok to bolo 51,5 milióna eur. „Je to nárast, no možno to nebude stačiť na objem výkonov a budeme hľadať ďalšie zdroje,“ dodal primátor.
Okolo 22 percent z rozpočtu má ísť na vzdelávanie a voľný čas, 18 percent na životné prostredie.
Návrh počíta aj napriek tomu, že nemá podporu všetkých poslaneckých klubov, už aj so zvýšením dane z nehnuteľnosti. Do mestskej kasy to má priniesť asi 4,6 milióna eur.
Až šesťnásobne viac má budúci rok ísť na cyklodopravu, ktorá je prioritou. Poslanci chcú podľa primátora túto čiastku ešte navyšovať.
Nový cyklopruh na Košickej mestu nevyšiel.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Impulzy rozvoja
Podobne ako v tomto roku minie mesto milióny eur na splácanie zdedených dlhov po predchádzajúcom vedení mesta na čele s Andrejom Ďurkovským (vtedy KDH). Dokopy dá mesto na dlhy a ozdravenie rozpočtu 25 miliónov eur.
Rozvoj mesta, ktorý počas tohto roku pre dlhy stagnoval, sa má v budúcom roku naštartovať akýmisi impulzmi.
„Rozvojové impulzy sa prejavia v najbližších rokoch,“ sľubuje primátor. V rozpočte plánuje projektovú dokumentáciu nových zberných dvorov. Vybrať sa majú miesta, kde a v ktorých v mestských častiach by mohli vzniknúť.
„Budúci rok začneme aj s projektovou prípravou novej plavárne,“ hovorí primátor. S výstavbou sa má začať až rokoch 2013, 2014.
K rozvojovým investíciám patrí aj oprava Starého mosta a električka do Petržalky. Mestskí poslanci už schválili úver, ktorý si na projekt vezme firma Metro a mesto ho bude splácať.
Projekt by sa mal robiť vďaka eurofondom. Tieto peniaze však ešte mesto nemá. „Marec budúceho roku je termín podania žiadosť,“ dodala Ftáčnik.
Magistrát má začať aj s prípravou výstavby nájomných bytov.
Riziká
Primátor priznáva, že rozpočet má aj svoje riziká. Mesto napríklad nevie, koľko dostane z daní príjmov. „Nevieme, ako sa bude vyvíjať zamestnanosť,“ hovorí Ftáčnik. Rizikovým príjmom je aj predaj majetku.
Magistrát v návrhu počíta, že Bratislava predá mestský majetok vo výške okolo 15 miliónov eur.
Nesrovnal vraví, že táto predstava je nereálna. „Je to asi trojnásobné oproti tomuto roku,“ dodal.
Nesrovnal: Chýbajú kamery
Či bratislavskí poslanci schvália návrh rozpočtu v takejto podobe, je otázne. Ivo Nesrovnal (šéf najsilnejšieho klubu SDKÚ a Most-Híd), predseda finančnej komisie mesta, hovorí, že komisia bude o návrhu rokovať až vo štvrtok. „Ešte sme to neuzavreli, v návrhu nie sú všetky priority poslancov,“ dodal Nesrovnal.
Ide podľa neho napríklad o väčšiu podporu cyklodopravy, bezpečnostné kamery či parky. „Návrh zvyšovania daní tiež nemá podporu všetkých poslaneckých klubov,“ dodal.
„Som proti zvyšovaniu dane, nesúhlasím s trestaním majiteľov nehnuteľností,“ vraví Martin Borguľa (Smer). „Tento návrh považujem bez opatrení na zvýšenie efektívnosti výberu dane za nesprávny.“
Milan Ftáčnik preberá od Andreja Ďurkovského primátorskú reťaž aj zadĺžené mesto.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Mesto má začať splácať dlhy voči dopravnému podniku.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA