BRATISLAVA. Spevácky zbor mesta Bratislavy (SZMB) oslavuje významné jubileum - 40. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti sa v nedeľu (4.12.) v rámci festivalu Bratislavské hudobné slávnosti uskutočnil v historickej budove Slovenského národného divadla (SND) slávnostný koncert SZMB.
Na podujatí odzneli diela Antonína Dvořáka - Omša D dur pre zbor a organ, a Carla Orffa - Carmina burana, pre dva klavíry a bicie nástroje - zborové časti. Na organe hral Peter Mikula, na klavíroch Tomáš Nemec a Marcel Štefko a na bicích Peter Kosorín. Koncert dirigoval profesor Ladislav Holásek, umelecký vedúci a zbormajster SZMB.
Spevácke umenie zboru si prišiel vypočuť aj bratislavský primátor Milan Ftáčnik a medzi hosťami bola i svetoznáma slovenská sopranistka Edita Gruberová, čestná členka Viedenskej štátnej opery.
"Medzi významné jubileá, ktoré si mesto Bratislava v roku 2011 pripomína, určite patrí aj 40 rokov existencie SZMB. Dnes môžeme o ňom smelo hovoriť ako o jednom z najvýznamnejších hudobných telies našej krajiny. Najskôr pod taktovkou profesora Antona Kállaya a neskôr profesora Holáska - vynikajúceho odborníka v oblasti zborového spevu - sa z malého komorného telesa postupne stal 80-členný zbor, ktorý dosiahol úspechy nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Spolupracoval s poprednými orchestrami a dirigentmi a môže sa pýšiť významnými oceneniami z rôznych medzinárodných festivalov," uviedol pri tejto príležitosti primátor Ftáčnik.
"Dramaturgickým zámerom nedeľného koncertu bolo predstaviť dve diametrálne odlišné diela (Dvořák - Omša D dur, a Orff - Carmina burana) po obsahovej, ale hlavne po interpretačnej stránke. Myslím si, že sa nám podarilo splniť do veľkej miery túto náročnú interpretačnú úlohu. Zbor spieval s maximálnym nasadením, koncentráciou, pohotovým reagovaním na gestá, a tak pretlmočil všetky moje tempové, dynamické, farebné a agogické nuansy," povedal pre TASR dirigent Holásek.
"Ďakujem za mimoriadny koncert všetkým členom zboru a nesmierne ďakujem za 34 rokov neobyčajne plodnej spolupráce. Ďakujem za nespočetné množstvo úžasných umeleckých zážitkov, ako aj za obyčajné ľudské porozumenie, ktoré nás spája cez lásku k spevu a hudbe," dodal.
Ladislav Holásek (nar. 23. decembra 1929) je dirigent - zbormajster, s ktorého menom sa neoddeliteľne spája nielen história renomovaných slovenských vokálnych telies, ale tiež bohaté interpretačné skúsenosti, ako aj široký repertoárový záber.
Na Konzervatóriu v Bratislave absolvoval hru na klavíri. Na toto štúdium nadviazal na novozaloženej Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Po jeho úspešnom ukončení v roku 1955 sa stal najskôr korepetítorom Miešaného zboru Československého rozhlasu. V rokoch 1963-1967 si doplnil vzdelanie na VŠMU u Ľudovíta Rajtera v odbore dirigovanie zboru a orchestra.
Významnú kapitolu v umeleckom pôsobení L. Holáska predstavuje obdobie 1964-1989 s komorným vokálnym súborom Slovenskí madrigalisti.
Ďalším pôsobiskom Ladislava Holáska sa stala Opera SND, kde v rokoch 1969-1992 zastával post hlavného zbormajstra. V roku 1977 prevzal po Antonovi Kállayovi a Valentinovi Iljinovi vedenie SZMB. Popri umeleckom pôsobení sa venoval aj pedagogickej práci. Za umelecký prínos získal viaceré ocenenia a vyznamenania.
SZMB vznikol v roku 1971 pri Mestskom kultúrnom stredisku v Bratislave s názvom Bratislavský komorný zbor. V súčasnosti pôsobí pri Bratislavskom kultúrnom a informačnom stredisku. Spolupracoval a účinkoval s poprednými zahraničnými a domácimi orchestrami; predstavil sa na medzinárodných hudobných festivaloch a koncertoch v mnohých mestách Európy. Za svojej existencie uskutočnil 750 vystúpení, z toho 470 na Slovensku a 280 v zahraničí. V repertoári zboru je viac ako 130 omší, oratórií, kantát, opier, rôznych štýlových období, a aj diela súčasnej svetovej tvorby. Repertoár a cappella obsahuje stovky diel z renesancie, baroka, klasicizmu a romantizmu a diel skladateľov 20. storočia.