BRATISLAVA. Do jednej z troch najväčších bratislavských nemocníc na Kramároch prišiel Stanislav Kalman v stredu v teplotách. V krátkom čase už druhýkrát, lekári mu stále nevedia stanoviť diagnózu. A vo štvrtok ju nemal kto zisťovať. „Povedali mi, že urologické vyšetrenie mi nemôžu spraviť, lebo nikto z urológov tu už nepracuje.“
Lekárov, ktorí sa o neho starajú, však chváli. „Ak majú dôvody, a toto je jediná cesta, tak ich chápem. Bolo by mi však príjemnejšie, keby som sa konečne dozvedel, čo mi naozaj je,“ hovoril Kalman.
„Mamička má Alzheimerovu chorobu. Pani doktorka s personálom nás príkladne prijali, urobili všetko,“ opisuje ústretovosť lekárov aj Milada Henkelová, ktorej sa pri slovách o štrajku trasú ruky.
Na Kramároch o štrajku vedia všetci, sprísnili aj predpisy. Lekári sú na novinárov alergickí a nadávajú im.
Na stenách visia odkazy a karikatúry. Jeden porovnáva lekársku výplatu s desaťtisícami futbalového reprezentačného trénera Vladimíra Weissa.
Lekár na viac pacientovLekári v nemocnici pracujú aj za kolegov. „Dostala som viac práce ako inokedy, zatiaľ sa to však dá zvládnuť,“ hovorí Adriana Pešková z internej kliniky. Stará sa navyše o dvoch pacientov z traumatológie. „Nie je to pre mňa až taký veľký stres.“ Na klinike podľa nej služby na najbližšie dni zabezpečili.
Celej fakultnej nemocnici podľa hovorkyne Danice Lehockej vo štvrtok chýbalo tristo lekárov, teda ešte o sto viac ako v stredu.
Pripravili krízový plán. Lekár, ktorého nikto nevystrieda, z práce vraj neodíde.
Pracovnú povinnosť obvodný úrad nariadil v Bratislave 45 lekárom.
Deti bez chirurgovVážna je situácia aj v susednej Detskej fakultnej nemocnici. „V akútnom režime beží len chirurgia, prevádzka na ostatných klinikách je v normálnom režime,“ odpovedá na slová odborárov o kríze v nemocnici Zuzana Laluhová, zástupkyňa riaditeľa nemocnice.
Do práce tam vo štvrtok nenastúpilo 39 lekárov. Časť z nich je dlhšie na péenke, viacerí však vedenie nemocnice ani nevarovali. Aj preto nemocnica škrtá operácie naplánované na najbližšie dni.
Dzurindov exminister Tibor Šagát ide s odborármiBývalý minister zdravotníctva za SDKÚ dal tiež výpoveď.
BRATISLAVA. Medzi lekármi, ktorí podali výpoveď, je aj prednosta Detskej kliniky anestéziológie v Bratislave Tibor Šagát (na snímke). Vo štvrtok to pre SME potvrdil, o dôvodoch však hovoriť odmietol.
„Áno, podpísal som výpoveď. Nie je k tomu čo dodať, všetky argumenty poznáte.“ Bližšie sa vyjadrovať nechcel aj s poukázaním na svoju politickú minulosť.
Do práce vo štvrtok Šagát nastúpil na základe pokynu riaditeľa Detskej fakultnej nemocnice v rámci núdzového stavu. Na péenku sa podľa vlastných slov nechystá. Šagátova klinika anestéziológie patrí v nemocnici medzi najohrozenejšie. Z 36 lekárov podalo výpoveď 32.
Šagát (68) sa ešte v roku 1994 stal ministrom za Demokratickú úniu. Neskôr bol poslancom. V roku 1998 sprevádzal Mikuláša Dzurindu počas jeho cyklokampane. Post ministra opäť zastával v rokoch 1998 až 2000.
V januári 2000 sa stal jedným zo zakladateľov SDKÚ. V júli toho istého roka abdikoval z postu ministra po komplikáciách pri liečbe vtedajšieho prezidenta Rudolfa Schustera.
Matúš Burčík